Za dużo jedzenia po Świętach? Nie wyrzucaj, podziel się!

Lodowka spoleczna tg

Stowarzyszenie Plasterek zachęca do skorzystania z lodówki społecznej. Co można w niej zostawić?

Podziel się makówkami 

Po Świętach w wielu domach pozostają nie tylko miłe wspomnienia i choinka, ale także tony jedzenia. Wiadomo, że Polacy co roku robią w sklepach spore zapasy. Do tego dodajmy jeszcze garnuszki, słoiki, czy pojemniczki pełne makówek oraz ciasta, którymi szczodrze wymieniamy się podczas spotkań z rodziną. W efekcie końcowym okazuje się, że nasze lodówki często nie są w stanie pomieścić tych pysznych dań, a nie wszystkie potrawy można przecież długo przechowywać. Co w takim razie zrobić z nadmiarem jedzenia, żeby się nie zmarnowało? Można podzielić się nim z potrzebującymi.

Od ponad roku w naszym mieście funkcjonuje lodówka społeczna. To miejsce, gdzie oddać można produkty spożywcze, których mamy za dużo w naszych kuchniach. Jak informują organizatorzy akcji - wolontariusze ze Stowarzyszenia Plasterek, z pozostawionych w lodówce potraw korzystają osoby potrzebujące pomocy, a także miłośnicy zasady zero waste. 

Punkt, gdzie możemy przynieść zbędną żywność, znajdziemy przy ulicy Kościuszki 5 w Tarnowskich Górach. Mieści się on na terenie hipermarketu Carrefour. Inicjatorzy przedsięwzięcia zachęcają, by w lodówce zostawiać produkty kupione w sklepie lub własnego wyrobu, starannie zapakowane z datą zdatności do spożycia lub datą przygotowania. Przynieść można również artykuły sypkie (ryż, mąka, kasza), a także ciasta. Bardzo ważne jest, by pamiętać o dacie przydatności do spożycia, która nie powinna być przekroczona. 

Tarnogórski Plasterek 

Stowarzyszenie Plasterek działa w naszym mieście od 2017 roku. Wolontariusze zajmują się głównie pomocą małym pacjentom. 

Naszą misją jest organizowanie charytatywnych zbiórek pieniędzy na leczenie i rehabilitacje chorych dzieci, ale przede wszystkim chcemy wspierać szpitale z naciskiem na oddziały pediatryczne w całej Polsce. W tym celu organizowany jest koncert na przełomie maja i czerwca, którego zadaniem jest uzbieranie pieniędzy na pomoc dzieciom - informują. 

Jednak działalność Plasterka obejmuje także innych potrzebujących. Oprócz wspomnianej już lodówki społecznej, członkowie Stowarzyszenia koordynują Wigilie Bożego Narodzenia dla osób samotnych, a także współpracują ze Strażą Pożarną przy pokazach pierwszej pomocy. Wolontariusze zapraszają wszystkich chętnych do włączenia się w projekty organizacji.

Cały czas szukamy nowych członków, więc jeżeli chcesz zrobić coś dobrego dla drugiego człowieka, to przyłącz się do nas i wspólnie nieśmy pomoc! - zachęcają. 

fot. Przedszkole Publiczne Dwujęzyczny Maluch

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej: