Zabytki UNESCO w Tarnowskich Górach znów otwarte! Sztolnia Czarnego Pstrąga zaprasza na morsowanie

Już dzisiaj, 4 maja, po długiej przerwie swoje drzwi otwierają tarnogórskie obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga czekają na gości.

I znów pod ziemię!

Największe turystyczne atrakcje naszego powiatu pozostawały zamknięte od marca. Przedłużający się lockdown znacznie pogorszył sytuację finansową Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które opiekuje się wspomnianymi zabytkami.

Na szczęście nowe poluzowania epidemiologicznych obostrzeń umożliwiły ponowne otwarcie muzeów. Od dziś każdy zainteresowany górniczą przeszłością Srebrnego Miasta może kupić bilety do kopalni lub sztolni (lub obu tych obiektów).

- Nareszcie! 4 maja Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach otwiera swe podwoje dla turystów - cieszą się członkowie organizacji. - Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zapewnia, że jego obiekty są bezpieczne i zachęca do kupowania biletów przez Internet, a tym samym do wsparcia turystyki po tak długim okresie przestoju - dodają.

Zarówno Kopalnię, jak i Sztolnię Czarnego Pstrąga zwiedzać można codziennie. Bilety kupimy poprzez stronę internetową lub w kasach obiektów.

Atrakcje na Górnym Śląsku. 5 ciekawych miejsc, które trzeba będzie odwiedzić

Morsowanie w Sztolni

Sztolnia Czarnego Pstrąga postanowiła w tym roku poszerzyć swoją ofertę turystyczną. Do popularnego zwiedzania zatopionych korytarzy dołączyła nowa atrakcja. Jest nią... morsowanie.

- Morsowanie w podziemiach Sztolni Czarnego Pstrąga to pierwsza tego typu oferta w województwie śląskim. Oferta ma charakter przede wszystkim prozdrowotny, ale to również zupełnie inny kontakt z zabytkiem, zwłaszcza że Sztolnia Czarnego Pstrąga stanowi element wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - tłumaczą inicjatorzy akcji.

Kąpiel w chłodnych wodach Sztolni trwa 45 minut. Temperatura wynosi około 6 stopni Celsjusza. Po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji w morsowaniu mogą wziąć udział osoby dorosłe. Młodzież w wieku 16-18 lat musi posiadać oświadczenie rodzica lub opiekuna prawnego (wzór dostępny na stronie internetowej). Wybierając się na mroźną kąpiel pamiętajmy o zabraniu pełnych butów na płaskiej podeszwie, czapki oraz rękawiczek.

FILM

Tarnowskie Góry. Jeziora i zalewy, które warto odwiedzić

fot. Sztolnia Czarnego Pstrąga

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon