Zaczęło się w Fazosie. Władze miasta uczczą pracowników strajkujących w 1980 roku

W najbliższą sobotę przypada czterdziesta pierwsza rocznica pierwszego na Śląsku protestu solidarnościowego. Samorządowcy upamiętnią wydarzenia z sierpnia 1980 roku.

Tarnowskie Góry. Rocznica strajku solidarnościowego w Fazosie

Zaczęło się w Tarnowskich Górach

Jest rok 1980. Polska wie już o wydarzeniach na Wybrzeżu. Wiedzą też pracownicy Fabryki Zmechanizowanych Obudów Ścianowych Fazos. Tarnogórzanie planują dołączyć się do strajkujących. 21 sierpnia przerywają pracę najpierw robotnicy spawalni. W ich ślady idzie wydział mechaniczny, galwanizernia i montaż - w sumie 500 osób. Protestujący spisują swoje wnioski, z których powstaje dokument "Postulaty i żądania pracowników Fazos-u dotyczące zakładu pracy".

Sytuacja zaczyna do tego stopnia niepokoić władze zakładu, że na rozmowy z pracownikami przybywa nie tylko dyrektor placówki, ale także wiceminister górnictwa, prezydent miasta oraz sekretarz ekonomiczny KM PZPR. Po negocjacjach z przedstawicielami, następnego dnia rano zawieszono strajk, by dać stronie rządowej tydzień czasu na zrealizowanie postulatów. Tarnogórzanie jednocześnie zapowiedzieli, że są gotowi do zorganizowania ponownych przerw w pracy. Na szczęście nie było to potrzebne. Determinacja pracowników spowodowała, że większość ze zgłoszonych oczekiwań została spełniona. Strajk w Fazosie pociągnął za sobą również inne placówki naszego miasta. 26 sierpnia rozpoczęły się protesty w strzybnickim Zamecie, później także w Prefabecie i zakładzie Tagor.

- Latem w 1980 roku sytuacja na Śląsku była bardzo dynamiczna, a sprawy błyskawicznie zaczęły nabierać tempa - opowiada Lucjan Bugajski, który brał udział w strajku w Zamecie. - W Strzybnicy na pierwszej zmianie w hali nr 2 zebrała się załoga zakładu wraz z dyrekcją. Wysunięto różnego rodzaju postulaty. Strajki były podstawą utworzenia Międzyzakładowej Komisji Założycielskiej Tarnowskie Góry - dodaje.

Historia oczami młodzieży. Uczniowie pokazali, czym jest dla nich Solidarność

TG pamięta

W najbliższą sobotę, 21 sierpnia, władze samorządowe oraz przedstawiciele Terenowej Sekcji NSZZ „Solidarność” Powiatu Tarnogórskiego upamiętnią czterdziestą pierwszą rocznicę strajku.

Program uroczystości

  • 9:40 - złożenie kwiatów pod tablica na Rynku
  • 10:00 - Msza Święta w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła
  • 10:50 - złożenie kwiatów pod tablicą NSZZ "Solidarność" przy dzwonnicy Gwarków
  • 11:50 - występ młodzieży z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury im. H. Jordana w Tarnowskich Górach

Do wzięcia udziału w wydarzeniu zaproszeni są wszyscy zainteresowani mieszkańcy.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon