Zamek w Krasiczynie. Perła renesansu w Polsce. Warto go odwiedzić

Zamek w Krasiczynie jest jednym z cenniejszych obiektów renesansowo-manierystycznych w Polsce. Zamieszkiwały w nim znane i wpływowe rody magnacko-szlacheckie: Krasiccy, Modrzewscy, Tarłowie, Mniszech-Potoccy oraz Sapiehowie. Od 1996 roku właścicielem zamku jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A w Warszawie. Obiekt można zwiedzać i jest to piękna wycieczka.

Swój nieprzeciętny wyraz architektoniczny zamek zawdzięcza znanym architektom włoskim, a także miejscowym artystom. Obiekt wyróżnia się wyjątkową dekoracją sgraffitową oraz wysokiej klasy formą architektoniczną z pięknymi attykami, portalami oraz charakterystycznymi basztami o nazwach:

  • Boska (z kaplicą zamkową),
  • Papieska,
  • Królewska,
  • Szlachecka.

Kaplica zamkowa p.w. Wniebowzięcia NMP jest monumentalnym i wybitnym dziełem sztuki późnego renesansu.

Krasiczyn

Bywali tu niezwykli ludzie

Z zamkiem związani są niezwykli ludzie – bywali tutaj królowie Polski: Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz, August II Mocny Sas, a także szukający natchnienia Jan Matejko. To w krasiczyńskiej scenerii powstawały szkice do obrazu pt. Bitwa pod Grunwaldem. Krasiczyn jest też miejscem narodzin kardynała Adama Stefana Sapiehy, Wielkiego Polaka, Księcia Kościoła z rąk którego otrzymał święcenia kapłańskie Karol Wojtyła.

Niepowtarzalna sceneria renesansowego zamku, otoczonego zabytkowym parkiem z cennym drzewostanem i egzotyczną roślinnością stwarza doskonałe warunki do wypoczynku. To tutaj, w malowniczej okolicy Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego turyści mają możliwość oderwania się od wielkomiejskiego stresu i codziennych obowiązków.

Krasiczyn

Wypoczynek w Zamku Krasiczynie

W historycznych wnętrzach *** Hotel Zamkowy oferuje atrakcyjne pobyty m.in.: wczasowe, weekendowe , romantyczne oraz świąteczne. Zamek ma także idealne warunki do organizacji dużych konferencji oraz kameralnych spotkań biznesowych. Oferuje przestronne, klimatyzowane sale, komfortowe pokoje hotelowe, wyśmienitą kuchnię, biesiady z udziałem sarmatów.

Wielokulturowość ziem tego regionu wyznaczała też trendy kulinarne. Oferta kulinarna Restauracji Zamkowej osadzona jest głównie w tradycyjnej kuchni dworskiej oraz regionalnej. Specjalnością szefa kuchni są również dania inspirowane kuchnią z różnych stron świata.

Przyjęcia weselne i śluby w kaplicy zamkowej lub plenerze to niezapomniane chwile, do których Goście często powracają we wspomnieniach.

Krasiczyn

Poczuj klimat minionych stuleci

Odwiedzający Krasiczyn mają również możliwość zapoznania się z polskimi tradycjami i kulturą dawnej Rzeczypospolitej podczas zwiedzania zamku z przewodnikiem oraz żywych lekcji historii. W tych historycznych wnętrzach można oderwać się od rzeczywistości i poczuć klimat dawnej epoki.

Wielką ucztą dla melomanów są koncerty muzyki klasycznej i operowej organizowane na dziedzińcu zamkowym. W otoczeniu niezwykłej architektury ożywa artyzm i piękno dzieł wybitnych kompozytorów. Na krasiczyńskiej scenie występowali wybitni muzycy, wirtuozi z różnych strony kraju i świata.

Zabytkowy obiekt, wyśmienita kuchnia oraz staropolska gościnność i profesjonalizm sprawiają, że organizowane w Zamku uroczystości i wydarzenia mają niepowtarzalny charakter.

Zamek w Krasiczynie, Zespół Zamkowo-Parkowy
Zamek, 37-741 Krasiczyn
Woj. podkarpackie

WWW | FACEBOOK

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon