Zamek w Starych Tarnowicach jako przykład udanej rewitalizacji? Odwiedził go ukraiński poseł

Poseł ukraińskiego parlamentu - Igor Marczuk odwiedził Tarnowskie Góry. Celem wizyty było m.in. przyjrzenie się zrewitalizowanemu w latach 2014 - 2020 Zamkowi w Starych Tarnowicach. Deputowany z okręgu obejmującego m.in. Kamienic Podolski, dzięki rozmowom z lokalnymi politykami chciał zasięgnąć rady w sprawie odrestaurowania ukraińskich zabytków.

Od poniedziałku 13 marca w województwie śląskim przebywa poseł ukraińskiego parlamentu. Igor Marczuk zwrócił się do tarnogórskiego posła - Tomasza Głogowskiego o przybliżenie polskich rozwiązań prawnych i finansowych. W ramach wizyty ukraiński poseł zainteresował się tematem rewitalizacji polskich zabytków kultury Igor Marczuk, przewodniczący podkomisji ds. inwestycji w Radzie Najwyższej Ukrainy. jest deputowanym z okręgu obejmującego m.in. Kamieniec Podolski.

- O polskich doświadczeniach rozmawialiśmy m.in. z burmistrzem Tarnowskich Gór Arkadiuszem Czechem i wiceprezydentem Bytomia Michałem Biedą - wyjaśnia Tomasz Głogowski. - Zobaczyliśmy odrestaurowane zamki w Starych Tarnowicach i Bobolicach - dodaje.

Polskie tereny poprzemysłowe jako przykłady udanych rewitalizacji

Ukraiński poseł miał możliwość obejrzenie terenu byłej Kopalni Rozbark w Bytomiu oraz odrestaurowanych miejskich kamienic, w najbliższych dniach uda się także do Łodzi, Warszawy oraz Gdańska. W międzyczasie tarnogórski poseł oraz Igor Marczuk spotykali się także z wolontariuszami pomagającymi uchodźcom, 15 marca odwiedzili Katowice - punkt recepcyjny na dworcu i Siemianowice, w których mieści się Śląska Wioska Humanitarna. Dzień później deputowani zjawili się w Tarnowskich Górach w punkcie prowadzonym przez Stowarzyszenie Szaliki.

- Poseł Marczuk podziękował także gorąco władzom Bytomia za pomoc udzielaną ukraiński uchodźcom i transporty z pomocą wysyłane do partnerskiego Drohobycza i innych miast - dodaje Głogowski.

WSP TG

Może Cię zainteresować:

Stare Tarnowice będą miały eksklawę. Tak władze miasta chcą uratować przychodnie przed przeniesieniem

Autor: Patryk Osadnik

13/12/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon