Zamiast trawników - łąki kwietne

Laka

Będzie zielono i kolorowo! Stowarzyszenie Nasz Samorząd zasiało ponad 500 m² łąk kwietnych w naszym mieście. Utrzymanie ich jest tanie, a co najważniejsze są ozdobą przyjazną dla środowiska. Projekt został zrealizowany dzięki dotacji w wysokości 2649 zł z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Członkowie stowarzyszenia Nasz Samorząd zasiali około 500 m² kwiatów w Tarnowskich Górach. Łąki kwietne znajdują się przy rondzie im. Blachickiego, obok Chemika Zsch-mio, I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej, ZSTiO „Mechanik” oraz Wydziału Geodezji Starostwa Powiatowego.

- Zasialiśmy w sumie 200 gatunków kwiatów i ziół. Są tam między innymi chabry oraz piękne maki – mówi Zofia Chodarcewicz ze stowarzyszenia Nasz Samorząd. - Teraz obserwujemy wzrost posianych łąk. Kwiaty będą cieszyć oczy, poza tym staną się domem dla drobnych zwierząt i owadów – dodaje.

Łąki kwietne będą nie tylko piękną ozdobą w naszym mieście. Mają jeszcze więcej zalet. - Obniżają temperaturę, dlatego wybraliśmy szkoły i centralne miejsca w mieście. Będą służyć naszym mieszkańcom, a także uczniom w upalne dni – wyjaśnia Ewa Chodarcewicz. Członkowie stowarzyszenia, na wzór łąki przed Tarnogórskim Centrum Kultury, mają w planach zorganizować także domki dla owadów. - Bardzo prawdopodobne, że taki projekt zostanie przez nas również zrealizowany. Wszystko zależy od środków i możliwości – dodaje.

Sianie kwiatów, zamiast koszenia trawników staje się coraz bardziej popularne w innych miastach. W Bytomiu wysiano już około 400 m² wzdłuż ulicy Celnej i 200 m² w okolicy Polany Piknikowej w Parku Miejskim. - Najbardziej atrakcyjne i bioróżnorodne są fragmenty siedlisk, które stanowią mozaikę. Tak zorganizowana zieleń w miastach potrafi być żywsza, atrakcyjniejsza dla zwierzą i roślin niż w rezerwatach, które bywają monotypowe - przyznaje Łukasz Fuglewicz z Działu Zieleni Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu.

W Katowicach łąki kwietne siane są już od dwóch lat w ramach projektu KATOobywatel. Jak wskazuje Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Katowicach, w tym roku zakwitną one na 20 tys. m² terenów. Powierzchnia łąk w Katowicach się powiększy, ponieważ Zakład Zieleni Miejskiej zrezygnował z koszenia blisko 50 tys. m² terenów zielonych. Miasto mają zdobić dziko rosnące łąki, które są proste w utrzymaniu. Wystarczy skosić je jedynie raz w roku, a następnie wywieźć siano. Powinno się to zrobić około miesiąc przed spadkiem temperatur, aby rośliny odrosły na wys. 10-15 cm przed okresem zimowym. Efekty założonych łąk kwietnych w Katowicach będziemy podziwiać dopiero latem.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Nowi o policjanci w Tarnowskich Górach

Powiat tarnogórski ma nowych stróżów prawa

Powiat tarnogórski, ptasia grypa

Ognisko ptasiej grypy na terenie powiatu tarnogórskiego!

Tarnowskie Góry, oznaczenia UNESCO

Znaki UNESCO poprowadzą do najważniejszych zabytków Śląska?

Tarnowskie Góry info

Podsumowanie tygodnia 20-26.09. Wydarzenia z Tarnowskich Gór

Remont Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach

Przemiana Mechanika. Szkołę wyremontowano i zmodernizowano

Tarnowskie Góry - zamknięte ulice Zamkowa i Bondkowskiego

Uwaga kierowcy! Kolejne utrudnienia w centrum miasta

Projekt bez tytułu 2021 08 24 T142222 813

Budżet Obywatelski Gminy Świerklaniec - lista projektów