Zanim wsiądziesz do autobusu, nie zapomnij o...

Zarząd Transportu Metropolitalnego wprowadza nowe zmiany w funkcjonowaniu autobusów. Co nowego pojawiło się w ostatnim czasie?

Pandemia autobusy

Więcej połączeń dla pasażerów

Od 17 października w naszym kraju zaczęły obowiązywać nowe ograniczenia dotyczące dopuszczalnej liczby osób w pojazdach transportu publicznego. Aktualnie w autobusie lub tramwaju może być zajętych jedynie 30% wszystkich miejsc siedzących oraz stojących. ZTM stanęło wobec poważnego problemu. O ile w czasie wiosennej kwarantanny społecznej czy letnich wakacji z popularnych linii korzystało mało mieszkańców, tak teraz ich liczba zdecydowanie wzrosła. Przyczynili się do tego w dużej mierze uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy muszą przecież dojechać na zajęcia.

Niedawno pisaliśmy o planowanych zwiększeniach liczby kursów autobusowych. Dotyczą one trasy między dworcem autobusowym w centrum miasta, a przystankiem Strzybnica Park Hutnika. Nowe godziny odjazdów można sprawdzić TUTAJ. Na terenie całej Metropolii rozkłady jazdy ulegną zmianie. ZTM chce wyjść naprzeciw potrzebom pasażerów.

- Jako profesjonalny organizator po prostu wiemy, co mamy robić. Po zapowiedzi przez rząd nowych obostrzeń ponownie będziemy realizować sprawdzone działania na dużą skalę – mówi dyrektor ZTM Małgorzata Gutowska. - Dużą rolę w zapewnieniu możliwie optymalnej liczby kursów na poszczególnych liniach będą odgrywać przewoźnicy, którzy dysponują skończoną liczbą pojazdów i kierowców. Istotne jest też finasowanie. Gminy muszą wyrazić zgodę na zwiększenie kosztów komunikacji miejskiej na ich obszarze - dodaje.

#dbajmy-o-siebie-nawzajem

Jak zapewniają przedstawiciele ZTM, przedsiębiorstwo dokłada starań, by mieszkańcy Metropolii mogli skorzystać z usług przewoźnika i jednocześnie czuć się bezpiecznie. Autobusy są wietrzone oraz codziennie dezynfekowane. Wprowadzono także dodatkowo czyszczenie automatów biletowych. By unikać niepotrzebnego kontaktu z powierzchniami, na których mogą pojawić się zarazki, drzwi pojazdów otwierają się automatycznie. W ostatnim czasie ZTM przeprowadził rozległą akcję informacyjną na temat niezbędnych środków ostrożności.

Przypominamy jednak, że mimo wzmożonej pracy przewoźnika, żaden pasażer nie jest zwolniony z obowiązku dbania o siebie, a w miarę możliwości także o inne osoby wokół. W pojazdach transportu społecznego obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Należy pamiętać także o częstym myciu rąk lub ich dezynfekcji.

To nie wszystko, co możemy zrobić, żeby włączyć się w bezpieczniejsze, ale także sprawniejsze funkcjonowanie komunikacji miejskiej. ZTM zaprasza do zgłaszania, na których liniach i w jakich godzinach widzimy zapotrzebowanie na zwiększenie oferty transportowej. Warto na bieżąco sprawdzać nowe zmiany w rozkładzie jazdy autobusów. Harmonogramy wiszące przy przystankach nie zawsze mogą być aktualne. Jeśli planujemy podróż, najlepiej skorzystać z oficjalnej strony przewoźnika.

- Liczymy na dialog z pasażerami. Jak głosi hasło naszej kampanii: #dbajmy-o-siebie-nawzajem - przyznaje Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Zmiany ztm

ZTM zmienia rozkłady jazdy. Nowe harmonogramy...

Czerwona strefa tarnowskie gory1

Ostatni dzień w żółtej strefie. Od jutra nowe...

Koronawirus tarnowskie gory

Obostrzenia wracają. Cała Polska w żółtej strefie

Nowe biletomaty

Prawie 50 nowych biletomatów. Pojawią się także...

Nowe obostrzenia

Obostrzeń ciąg dalszy. Co postanowił premier?

Portal pasazera

Nowy Portal Pasażera. Czy przypadnie do gustu...

Nowe polaczenia autobusowe

Pojawią się dodatkowe kursy. Nowe autobusy do...