Zawaliła się Kurna Chata. Tarnogórzanie ruszają na pomoc. Jak wesprzeć restaurację?

Wczoraj Tarnowskie Góry obiegła wieść o zawaleniu się ściany jednego z popularnych lokali. Niemal natychmiast rozpoczęła się akcja zbierania funduszy na rzecz odbudowy budynku.

#kurnapodziemią

26 lipca runęła jedna ze ścian Kurnej Chaty. Dla wielu osób było to miejsce wyjątkowe. W Internecie rozszalała się burza. Tarnogórzanie nie kryli swoich emocji.

- Niedawno jeździł tamtędy ciężki sprzęt z firmy remontującej ul. Szymały, mimo ograniczenia ruchu w tym miejscu.
- Wiadomo, kiedy będą wyniki pomiaru georadaru, bo te zapadlisko zagraża okolicznym budynkom? Nie wygląda to za ciekawie.
- Projekt mas betonu na rynku gotowy, na to są pieniądze, ale żeby zabytki ratować - nie bardzo. Wstyd panie włodarzu.
- To jest jedna z dwóch zabytkowych chat górniczych z II poł. XIX wieku. Co na to Pani Konserwator Powiatowa?

Mieszkańcy jak zawsze wykazali się szybką reakcją i natychmiast postanowili pomóc restauracji. W lokalu można było nie tylko zamówić dobry posiłek. Odbywały się tam koncerty, zabawy taneczne oraz inne wydarzenia kulturalne. Dla wielu tarnogórzan Kurna Chata stanowiła symbol artystycznego życia miasta.

Zbiórkę można wesprzeć poprzez portal zrzutka.pl. Organizatorzy postawili sobie za cel osiągnięcie 30 000 złotych. Aktualnie akcję wsparły już 133 osoby wpłacając łącznie 10 389 zł, a więc 34% potrzebnej kwoty.

- Czasy pandemii dla Kurnej były trudne, ale dzięki determinacji właścicieli - miejsce przetrwało. Jednak zawalenie ściany budynku i decyzja o wyłączeniu restauracji z użytkowania jest ciosem, z którym właściciele sami sobie nie poradzą. Dlatego my, przyjaciele i bywalcy Kurnej, chcemy pokazać Karolinie, że nie jest sama - oświadczają pomysłodawcy przedsięwzięcia.
- Chcemy zebrać 30 000 złotych, żeby Kurna Chata przetrwała do momentu naprawy uszkodzeń. Pieniądze są potrzebne na uregulowanie należność wobec ZUSu, zapłacenie podatków, wynajęcie prawnika oraz spłatę pozostałych zobowiązań. Nie wiemy czy będzie trwało to dwa miesiące czy pół roku, ale jesteśmy zdeterminowani żeby wspierać Kurną - tłumaczą.

Co na to Urząd Miasta?

Dziś ukazało się oficjalne oświadczenie w sprawie wzbudzającego ożywione emocje zdarzenia.

- Budynek jest obecnie w bardzo złym stanie. Wyniesiono z budynku butle gazowe, odłączono prąd i wodę, nie zagraża on bezpieczeństwu mieszkańców okolicznych domów i przechodniów. Teren ogrodzono - informują urzędnicy.
- Na miejscu katastrofy był zastępca burmistrza Piotr Skrabaczewski. Niebawem mają być znane wyniki badań terenu, które być może pozwolą wskazać, co jest przyczyną powstawania zapadlisk. Nieustająco czuwamy nad sytuacją - dodają.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Kurna Chata, Tarnowskie Góry

Burmistrz w sprawie Kurnej Chaty

Tarnowskie Góry - licznik przy Kurnej Chacie

Zapadlisko przy ul. Królika doczekało się własnego licznika

Projekt bez tytułu 2021 09 10 T165548 856

Zapadliska w centrum Tarnowskich Gór. Co było ich przyczyną?

Tarnowskie Góry. Rocznica strajku solidarnościowego w Fazosie

Władze miasta uczczą pracowników strajkujących w 1980 roku

Tarnowskie Góry, Kurna Chata, zapadlisko

Radna proponuje zmianę w uchwale o zabytkach

Nowa inwestycja Veolii w Tarnowskich Górach

Veolia w Tarnowskich Górach na drodze do eliminacji węgla

Ranking finansowy samorządu terytorialnego w Polsce 2020

Które gminy naszego powiatu najlepiej zarządzają finansami?