Zbadaj kości 7 grudnia w „osteobusie” w Tarnowskich Górach i Miasteczku Śląskim

7 grudnia 2021 mieszkańcy Miasteczka Śląskiego, Tarnowskich Gór i okolic będą mieli możliwość zbadania kości w “osteobusie”.

Osteobus

Mobilna pracownia densytometryczna stanie przy:

  • Przychodni EKO-PROF.-MED. ul. Cynkowa 6 w Miasteczku Śląskim.
  • Luxar-MED. ul. Kościelna 30 w Tarnowskich Górach

Zapisy telefonicznie lub osobiście w rejestracji, telefon 512 351 600.

Diagnostykę przeprowadzi personel MD Multi Diagnostica z Krakowa. Nie jest wymagane skierowanie od lekarza! Cena jednego badania wynosi 45 złotych.

Osteoporoza atakuje głównie kobiety

Osteoporoza jest chorobą dotykającą coraz większej liczby osób w naszym kraju. Cierpi na nią około 2,7 miliona ludzi. Rozwija się bezobjawowo. Powoduje zmiany w strukturze kości, przez co są coraz słabsze oraz bardziej podatne na złamania. Najczęściej zapadają na nią kobiety po menopauzie. Według statystyk na osteoporozę choruje co trzecia kobieta po 50. roku życia. Nie jest to jednak wyłącznie choroba kobiet - zapadają na nią również mężczyźni, a także osoby młode.

W osteobusie powinny zbadać się także osoby palące papierosy, pijące duże ilości kawy, alkoholu, ale również spożywające zbyt mało przetworów mlecznych.

Co to jest densytometria

Densytometria jest podstawowym badaniem, które umożliwia rozpoznanie osteoporozy, również w jej stadium bezobjawowym, czyli przed złamaniem kości, czy kręgosłupa. Metoda ta precyzyjnie mierzy masę kostną - z dokładnością do 1%. Jest to rodzaj badania wykorzystującego niewielkie dawki promienia rentgenowskiego, o wiele niższe niż przy klasycznym zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej, czy kości. Eksperci podkreślają, że wyniki mogą sygnalizować konieczność uzupełnienia witaminy D3 oraz wapnia w diecie.

Badanie jest bezbolesne. Polega na radiologicznym pomiarze tkanki kostnej z kręgosłupa lędźwiowego lub szyjki kości udowej. Nie trzeba się do niego przygotowywać. Trwa zaledwie kilka minut. Konieczne jest jedynie zdjęcie biżuterii oraz metalowych elementów. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia pomiaru jest ciąża.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Ferie Last Minute zdjęcie główne do artykułu

Ferie zimowe 2023 last minute. Fajne oferty

Semafor makieta kolejowa w Tarnowskich Górach

Makieta kolejowa Semafor może pozostać w naszym mieście

TEGIE Slow Day 2021

TEGIE Slow Day 2021, czyli finał Festiwalu Żywe Srebro 2021

Tarnowskie Góry, ul. Sobieskiego - utrudnienia drogowe

Uwaga kierowcy! Nowe utrudnienia drogowe w centrum

Alert RCB, Tarnowskie Góry, województwo śląskie

Alert RCB dla Tarnowskich Gór. Znów czekają nas podtopienia?

Nasz Samorząd Tarnowskie Góry

Nasz Samorząd zabiega o dofinansowanie miejsc w żłobkach

Wypadek w gminie Tworóg

Powiat tarnogórski. Trzy wypadki jednego dnia.