Zbrosławice podejmowały gości z Ukrainy. Chcą zacieśnić współpracę z gminą Hrebinky

Gminę z powiatu tarnogórskiego odwiedzili przedstawiciele samorządu z obwodu kijowskiego. Zobaczyli miejscowe zabytki, podzielili się informacjami o aktualnej sytuacji za wschodnią granicą, a także podpisali list intencyjny dotyczący polsko-ukraińskiej współpracy.

Zbrosławice razem z Hrebinkami

Mer Roman Zasucha oraz sekretarz Olena Tychonenko gościli w jednej z gmin naszego powiatu. Ukraińscy samorządowcy przyjechali z gminy Hrebinky. Znajduje się ona w obwodzie kijowskim, 60 kilometrów od stolicy kraju. Tworzą ją dwie osady miejskie oraz dziesięć wsi, a ogólna liczba ludności wynosi 13 644 osoby. W gminie nie prowadzono aktywnej operacji wojskowej, ale niestety zdarzały się ataki powietrzne, które uderzały w ludność cywilną.

- Od pierwszych dni wojny z terenu gminy do sił ochotniczych zgłosiło się ponad 1000 osób. Duża w tym zasługa samego mera – historyka, byłego dyrektora szkoły, ale również byłego wojskowego, oficera, weterana konfliktu zbrojnego z roku 2014, który trafił wówczas do niewoli. Jego doświadczenie wojskowe pozwoliło na skuteczne zbudowanie i wyposażenie lokalnej obrony terytorialnej - relacjonują po spotkaniu gospodarze.

Mer Hrebinek dziękował za pomoc udzieloną przez nasz kraj oraz Zbrosławice. Jego wizyta miała na celu zbliżenie polskich i ukraińskich gmin w kontekście współpracy. Spotkanie zainicjował Śląski Związek Gmin i Powiatów. Zagraniczni goście pojawili się też w Siewierzu oraz Opatowie.

- Rozmawialiśmy także o szczegółowych rozwiązaniach dotyczących systemu gospodarki odpadami, dystrybucji wody, funkcjonowania edukacji, ale również o historii - wspominają urzędnicy gminni.

Przedstawiciele Hrebinek podczas wizyty zwiedzili m.in. Zabytkową Stację Wodociągową w Zawadzie, Stację Uzdatniania Wody w Zbrosławicach, szkołę w Zbrosławicach oraz okolice portalu wylotu Sztolni Głębokiej Fryderyk. Najważniejszą częścią spotkania było natomiast podpisanie przez wójta Wiesława Olszewskiego i mera Romana Zasuchę listu intencyjnego w sprawie nawiązania bliższej współpracy między gminami.

Spotkanie dla Ukrainy w Tarnowskich Górach

Może Cię zainteresować:

Tarnogórzanie solidarni z Ukrainą. Paweł Sienko: "Te mury nie istnieją"

Autor: Urszula Gołkowska

27/02/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon