Ze Śląska do Lizbony. Grupa z Miasteczka Śląskiego pozdrawia ze Światowych Dni Młodzieży

Parafianie z Miasteczka Śląskiego wzięli udział w wydarzeniu dla młodych z całego świata. Tym razem miejscem spotkania była Portugalia.

Do Lizbony na spotkanie z papieżem

Światowe Dni Młodzieży to impreza, która odbywa się co cztery lata na różnych kontynentach. W 2016 roku pielgrzymów z całego świata gościła Polska, następnie Panama, a w te wakacje przyjechali oni do Portugalii. Podczas spotkania młodzież poznaje kraj i nawiązuje nowe znajomości, ale przede wszystkim modli się w wielkiej, międzynarodowej wspólnocie. Tradycyjnie w tych dniach towarzyszy im papież.

- Ile osób uczestniczy w ŚDM? Z reguły są to spotkania bardzo liczne. Średnio, przez cały tydzień, bierze w nich udział kilkaset tysięcy młodzieży. Im bliżej jednak sobotniego czuwania z papieżem, tym bardziej liczba ta pokonuje granicę miliona lub więcej uczestników. Największe dotychczasowe spotkania odbyły się w Manili na Filipinach (1995), gdzie wzięło udział ponad 4 miliony młodych oraz w Rio de Janeiro w Brazylii (2013), gdzie na Copacabanie zgromadziły się ponad 3 miliony osób - podaje Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży.

Miasteczko Śląskie na ŚDM 2023

I w tym roku chętnych do wspólnego przeżywania tego wyjątkowego czasu nie zabrakło. ŚDM trwały od 1 do 6 sierpnia. Do Lizbony wybrali się także młodzi ludzie z powiatu tarnogórskiego. Pozdrowienia przesłała młodzież z parafii Wniebowzięcia NMP w Miasteczku Śląskim. Ich trasa prowadziła przez Czechy, Austrię, Włochy, Francję i Hiszpanię aż do Portugalii. Po drodze zwiedzili Lodi, Barcelonę czy Madryt, ale z pewnością największe przeżycia związane były z samą Lizboną.

- Dostaliśmy identyfikatory i udaliśmy się do strefy "Polska Lizbona" wysłuchać przepięknej konferencji kardynała Grzegorza Rysia. Wieczorem w parafii... odprawiliśmy mszę św. W piątek od rana zwiedzaliśmy Lizbonę oraz uczestniczyliśmy w atrakcjach przygotowanych specjalnie na Światowe Dni Młodzieży. Popołudniu udaliśmy się na strefę "Polska Lizbona", aby wziąć udział w transmisji drogi krzyżowej z uczestnictwem papieża, a następnie bawiliśmy się na koncercie uwielbienia - relacjonuje młodzież z Miasteczka Śląskiego.

- Następny dzień spędziliśmy w drodze do głównego miejsca na spotkanie z papieżem, dotarliśmy wieczorem i modliliśmy się podczas adoracji. Następnego dnia uczestniczyliśmy w mszy św. prowadzonej przez papieża, podczas której ks. Janek modlił się w intencji wszystkich, którzy nas wspierali w tej pielgrzymce - dodają.

Tegoroczne Światowe Dni Młodzieży już za nami. Znamy miejsce kolejnego spotkania. W 2027 roku droga do pokonania będzie znacznie dłuższa, a prowadzić będzie do Seulu, stolicy Korei Południowej.

Festiwal Życia 2021 "Wyjdź"

Może Cię zainteresować:

Survivalowy bieg, Golec uOrkiestra i "Belgijka". Trwa Festiwal Życia 2021

Autor: Urszula Gołkowska

26/08/2021

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon