Zmarł ksiądz Józef Bartoszek. Posługiwał w Świerklańcu i Tarnowskich Górach

W tym tygodniu odbył się pogrzeb byłego proboszcza parafii w Świerklańcu. Po przejściu na emeryturę pomagał w Strzybnicy. Wierni wspominają go jako dobrego i łagodnego kapłana.

Parafia Chrystusa Króla w Świerklańcu
Zmarł ksiądz Józef Bartoszek

Zmarł ksiądz Józef Bartoszek

W zeszłym tygodniu kuria gliwicka podzieliła się smutną informacją. 15 czerwca odszedł ksiądz prałat Józef Bartoszek. Urodził się 16 marca 1939 r. w Czechowicach-Dziedzicach. Za kilka dni, 23 czerwca 2023 roku, świętowałby sześćdziesiątą rocznicę święceń kapłańskich. Ksiądz Bartoszek pracował jako wikary w parafiach: Świętego Krzyża w Siemianowicach Śląskich, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Koszęcinie, Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach, św. Barbary w Chorzowie, Chrystusa Króla w Świerklańcu, której od 1983 r. został proboszczem.

Jak czytamy na stronie parafii w Świerklańcu:

Był katechetą, a także kierował pracami nad rozpoczętą odbudową zabytkowego kościoła pw. Dobrego Pasterza, znajdującego się na terenie parku w Świerklańcu. (...) Odnowiony kościół parkowy został poświęcony 28 sierpnia 1983 r. przez biskupa Herberta Bednorza. W tym samym roku ks. Proboszcz inicjuje budowę salek katechetycznych w Świerklańcu i Nowym Chechle. 26 maja 1989 r. w Świerklańcu rozpoczęto budowę obecnego, murowanego kościoła, który został poświęcony 20 listopada 1994 r. przez biskupa gliwickiego Jana Wieczorka. 24 kwietnia 2005 r. ks. Józef Bartoszek został Kapelanem Jego Świątobliwości.

10 sierpnia 2009 r. przeszedł na emeryturę. Zamieszkał w parafii NSPJ i MBF w Strzybnicy, gdzie posługiwał jako rezydent. Wierni z Tarnowskich Góry wspominają go z dużym sentymentem. Księdzu prałatowi za szczególne zasługi 14 maja 2010 roku nadano Honorowe Obywatelstwo Gminy Świerklaniec. Pogrzeb ks. Józefa Bartoszka odbył się we wtorek, 20 czerwca, o godz. 15:00 w kościele pw. św. Katarzyny w rodzinnych Czechowicach-Dziedzicach. Zmarły został pochowany na tamtejszym cmentarzu. Niech spoczywa w pokoju.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon