Zmarł ksiądz Kazimierz Szalasta. Był proboszczem w parafii św. Józefa w Kaletach Jędrysku

16 października odszedł ksiądz Kazimierz Szalasta. Kapłan posługiwał w Kaletach oraz Nakle Śląskim.

Diecezja Gliwicka
Zmarł ksiądz Kazimierz Szalasta

Zmarł były proboszcz z Kalet

W ubiegłą sobotę po długiej chorobie zmarł ks. Kazimierz Szalasta.

- Kazimierz Władysław Szalasta urodził się 23 sierpnia 1945 roku w Zabrzu Pawłowie jako syn Alfreda i Zofii zd. Donoth. Po ukończeniu w 1963 roku Liceum Ogólnokształcącego nr 3 w Zabrzu i uzyskaniu świadectwa dojrzałości wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. 26 marca 1970 roku w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach przyjął z rąk Biskupa Katowickiego Herberta Bednorza święcenia prezbiteratu - wspominają pracownicy Kurii Diecezjalnej w Gliwicach.

Zmarły ksiądz pracował jako wikariusz w różnych miejscowościach naszego regionu: Katowicach, Cieszynie, Mikołowie oraz Nakle Śląskim. W latach 1995-2003 był proboszczem parafii św. Józefa w Kaletach Jędrysku. Następnie trafił do parafii św. Jerzego w Gliwicach Łabędach. Po osiągnięciu wieku emerytalnego zamieszkał w domu rodzinnym w Zabrzu Pawłowie, a później w Domu Kapłana Diecezji Gliwickiej w Wiśniczach.

Zasłużył się jako duszpasterz głuchoniemych i niewidomych. Po powstaniu diecezji gliwickiej troszczył się o ich duchowe potrzeby.

- W diecezji gliwickiej był w latach 1992-2008 pierwszym diecezjalnym duszpasterzem głuchoniemych. Stworzył diecezjalne struktury tego duszpasterstwa oraz przygotowywał innych kapłanów do kontunuowania misji posługi ludziom chorym - podkreślają pracownicy kurii.

Pogrzeb księdza Kazimierza Szalasty

Msza święta odbędzie się w w rodzinnej parafii św. Pawła Apostoła w Zabrzu Pawłowie. Uroczystość zaplanowano na 19 października. O godzinie 10:30 ciało zmarłego zostanie wprowadzone do kościoła i rozpocznie się modlitwa różańcowa. Następnie, o godzinie 11:00 biskup gliwicki będzie przewodniczył Mszy. Ksiądz Szalasta zostanie pochowany na miejscowym cmentarzu w grobie rodzinnym.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon