Zmarł Zbigniew Kaczmarek. Olimpijczyk pochodził z Tarnowskich Gór

Wczoraj, 15 maja, odszedł wielokrotny medalista w podnoszeniu ciężarów. Wśród licznych sukcesów miał między innymi wywalczenie brązu na Igrzyskach Olimpijskich. Zanim rozpoczął sportową karierę, mieszkał w naszym mieście.

Zmarł Zbigniew Kaczmarek

Zmarł Zbigniew Kaczmarek

15 maja odszedł jeden z bardzo zasłużonych dla polskiego sportu ciężarowiec. Urodził się 21 lipca 1946 roku w Srebrnym Mieście. Na początku swojej kariery reprezentował LZS Tarnowskie Góry i Górnika Siemianowice.

- W codziennej treningowej pracy był profesjonalistą i perfekcjonistą, toteż robił szybkie postępy włączając się przy końcu lat sześćdziesiątych do ścisłego europejskiego i światowego współzawodnictwa - stwierdza Polski Komitet Olimpijski.

Trudno zliczyć wszystkie osiągnięcia Kaczmarka. Był trzecim wśród polskich multimedalistów w podnoszeniu ciężarów, dwukrotnym mistrzem świata (1970, 1971) i Europy (1975, 1976), trzykrotnym olimpijczykiem (1972, 1976, 1980), brązowym medalistą olimpijskim z Monachium (1972). Jego karierę skróciła decyzja z olimpiady w Montrealu w 1976 roku, gdzie zdobył złoto.

- Po trzech miesiącach Komitet Wykonawczy MKOl na posiedzeniu w Barcelonie postanowił zdyskwalifikować za stosowanie dopingu czterech ciężarowców: dwóch Bułgarów, Amerykanina i Polaka Zbigniewa Kaczmarka. Decyzję przyjęto i jej nie komentowano. Tylko świadomość krzywdy i niezwykły hart ducha połączony z wolą walki i nadzieja na kolejny olimpijski rewanż trzymały nadal w treningowym reżimie zdetronizowanego mistrza, który po 18 latach oświadczył, że w Montrealu był "czysty" - podaje Polski Komitet Olimpijski.

Jest jednym z najczęściej odznaczanych zawodników w swojej dyscyplinie, obok Waldemara Baszanowskiego i Mariana Zielińskiego. Zbigniew Kaczmarek zmarł 15 maja po ciężkiej chorobie.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon