Zmarła Kaya Mirecka-Ploss. Była bardzo związana z gminą Świerklaniec

Odeszła jedna z najbardziej znanych reprezentantek Nakła Śląskiego. Mieszkała tam kilkanaście lat. Zmarła za granicą, w Stanach Zjednoczonych. Zasłynęła ze swoich działań charytatywnych, także na rzecz młodych mieszkańców powiatu tarnogórskiego.

Urząd Gminy Świerklaniec
Zmarła kaya mirecka ploss

Zmarła Kaya Mirecka-Ploss

Gmina Świerklaniec żegna swoją wybitną mieszkankę. W wieku 99 lat odeszła Kaya Mirecka-Ploss. Urodziła się w 1924 roku jako Hanna Adela Czechówna. Mieszkała w Piekarach Śląskich, a później także w Nakle Śląskim. W latach 60. emigrowała do Stanów Zjednoczonych. Była działaczką społeczną, pisarką, projektantką mody. Nie zapomniała o swoich korzeniach. Założyła Fundację "Dzieci Śląska". W Nakle Śląskim znajduje się szkoła podstawowa jej imienia. W Ameryce aktywnie działała na rzecz promowania polskiej kultury. Została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Orderem Uśmiechu.

- Dzięki Jej działalności charytatywnej uczniowie nakielskiej szkoły mieli możliwość wyjazdów do Stanów Zjednoczonych. To za sprawą Fundacja "Dzieci Śląska" im. Kai Mireckiej-Ploss - wspominają pracownicy Urzędu Gminy Świerklaniec. - Wolą Kai Mireckiej było to, aby spoczęła w swoim ukochanym Nakle Śląskim - dodają.

Niech spoczywa w pokoju.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon