Znamy wyniki rankingu gmin w programie "Czyste Powietrze". Najlepiej oddycha się w...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawił listę gmin, które aktywnie włączyły się w akcję wymiany źródeł ciepła. Jak wypadł powiat tarnogórski?

Kalety jakość powietrza

Kalety wśród najlepszych

Przypomnijmy, że "Czyste Powietrze" to program, w ramach którego właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą otrzymać dotację na ich ocieplenie (termomodernizację) i na wymianę starego pieca na nowe proekologiczne źródło ciepła (np. na piec gazowy czy pompę ciepła). Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeprowadził ranking gmin biorących udział w akcji. Sprawdzono, które z nich w 2021 roku najaktywniej zaangażowały się w program. Liczbę budynków jednorodzinnych podzielono przez liczbę wniosków złożonych w okresie: 1.04.2021-31.03.2022. Na pierwszych 22. miejscach widnieją gminy z województwa śląskiego, a wśród nich jeden reprezentant powiatu tarnogórskiego. Kalety znalazły się na 10. pozycji.

- Przypominamy, że w siedzibie Urzędu Miasta nasi mieszkańcy mogą uzyskać niezbędne informacje, a także pomoc w złożeniu wniosku o dofinansowanie. Punkt Konsultacyjny mieści się na I piętrze w pokoju nr 11 - informują urzędnicy.

Jak spisały się pozostałe gminy?

  • Radzionków - 25 miejsce
  • Tworóg - 67 miejsce
  • Świerklaniec - 238 miejsce
  • Tarnowskie Góry - 276 miejsce
  • Zbrosławice - 331 miejsce
– Cieszę się, że tak wiele samorządów włączyło się w promowanie programu Czyste Powietrze. Ponad dwa tysiące gmin w Polsce przystąpiło do współpracy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska. Dziś wyróżniamy 625 najaktywniejszych – podkreśla Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.
- Wiele wyzwań jeszcze przed nami, ale jestem przekonana, że wspólnie skutecznie poradzimy sobie w walce o czystsze powietrze, mniejsze straty energii potrzebnej do ogrzewania naszych domów, a w rezultacie zdrowszą i bardziej komfortową codzienność - dodaje.

Każda z wyróżnionych 625 gmin, która osiągnęła wskaźnik zaangażowania powyżej 3,70%, otrzyma dodatkowe dofinansowanie. Trafi do nich łącznie 16 milionów złotych (25 600 zł na każdą gminę). Środki te samorządy mogą przeznaczyć na promocję wymiany "kopciuchów" i termomodernizacji domów.

- Pragniemy motywować gminy do jeszcze aktywniejszej współpracy z właścicielami budynków jednorodzinnych, bo jeśli ich domy staną się bardziej efektywne energetycznie, to wpłynie to bezpośrednio na zdrowie i komfort życia mieszkańców oraz na ich bezpieczeństwo energetyczne – stwierdza Paweł Mirowski, wiceszef NFOŚiGW.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon