Żółte Naklejki na przejazdach kolejowych. Dlaczego warto o nich pamiętać?

Przejazd kolejowy

Przy niemal każdym przejeździe kolejowym znaleźć można specjalne żółte naklejki. Nie zostały tam umieszczone przez przypadek. Zobacz, do czego służą i dlaczego mogą uratować życie.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych w Polsce specjalnymi żółtymi naklejkami z informacjami, które ratują życie w niebezpiecznych sytuacjach na torach.

W 2021 roku (dane do 30 czerwca) było 3329 zgłoszeń z wykorzystaniem Żółtej Naklejki PLK. W 215 przypadkach wprowadzone zostało ograniczenie prędkości pociągu do max 20 km/h i wydane polecenie ostrożnej jazdy. W 78 przypadkach konieczne było wstrzymanie ruchu w obrębie danego przejazdu.

W 2020 roku operatorzy numeru 112 odebrali 5707 zgłoszeń z wykorzystaniem naklejki. Dzięki temu, 438 razy ograniczono prędkość, a 167 razy wstrzymano ruch, co ocaliło zdrowie i życie podróżujących samochodami i koleją.

Czym jest Żółta Naklejka?

Indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu, a także numer alarmowy 112 oraz numery „awaryjne” do informowania o usterkach na przejazdach znajdują się na żółtej naklejce.

Gdzie jest umieszczona Żółta Naklejka?

Żółte naklejki przyklejono na wewnętrznej stronie krzyży Św. Andrzeja. Na przejazdach z rogatkami (kat. A i B) naklejki są na napędach rogatkowych (słupkach, do których przymocowane jest ramię rogatki).

Jakie dane są na Żółtej Naklejce?

Na żółtej naklejce umieszczonej na przejeździe są trzy podstawowe dane:

  • indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego – przypisany jest do konkretnego przejazdu. Dzięki niemu podczas interwencji operator numeru 112 szybko lokalizuje przejazd na sieci kolejowej i w terenie. Specjalnie stworzonym łączem powiadamia też służby PLK. Następnie wstrzymany zostaje ruch pociągów i ograniczona możliwość zdarzenia.
  • numer alarmowy 112 – służy do zgłaszania wypadków lub awarii samochodu na przejeździe.
  • numery do służb technicznych „w razie awarii” – to numery do informowania o usterce urządzeń, uszkodzeniu oznakowania na przejeździe kolejowo-drogowym, jeśli nie ma bezpośredniego zagrożenia życia.

Prawie tysiąc przejazdów kolejowych w woj. śląskim

Na terenie woj. śląskiego jest 979 przejazdów kolejowo-drogowych. Każdy z nich jest oznakowany i zabezpieczony w zależności od kategorii:

  • rogatkami,
  • sygnalizacją świetlną
  • znakiem stop.

Ważne, aby każdy kierowca stosował się do przepisów ruchu drogowego i zachował ostrożność przy przejeżdżaniu przez tory. Gwarantuje to bezpieczeństwo przejazdu.

Przejazd kolejowy

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry, Boże Narodzenie 2021

Świąteczne ozdoby nie tylko w centrum miasta? Są takie plany

Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach - obostrzenia 2022

Ograniczenia w Starostwie Powiatowym w Tarnowskich Górach

Tarnowskie Góry, Żydzi

Gawęda Łukasza Zimnocha i Teresy Szydłowskiej

Tarnowskie Góry, uchwała antysmogowa

Za palenie w starym piecu grożą wysokie mandaty

Lokalna Organizacja Turystyczna "Miasta Gwarków"

Lokalna Organizacja Turystyczna "Miasta Gwarków"

Tarnowskie Góry ograniczenie prędkości

Radni w sprawie stref ograniczenia prędkości. Co propnują?

3

Tajemniczy zielony obiekt na tarnogórskim rynku