Żydowskie Herstorie w Tarnowskich Górach. Pierwsze wydarzenie już dzisiaj

Stowarzyszenie Gliwicka 66 razem z Żydowskim Muzeum Galicja zaprasza do udziału w projekcie poświęconym kobiecemu spojrzeniu na historię. W planie warsztaty, wystawa i pokaz filmu.

Gliwicka 66
Tarnowskie gory zydowska wystawa

Żydowskie Herstorie

Za nami coroczny festiwal Kultura w Taharze. Stowarzyszenie Gliwicka 66 nie zamierza jednak odpoczywać. Od razu ma dla mieszkańców kolejną propozycję. Dziś, 28 sierpnia, w Tarnowskich Górach odbędzie się pierwsze wydarzenie w ramach większego przedsięwzięcia. Projekt Mobilna Przestrzeń Kultury - Żydowskie Herstorie zakłada spotkania, których uczestnicy będą mogli nie tylko lepiej poznać przeszłość żydowskiej społeczności, ale także zdobyć nowe doświadczenia na przykład podczas warsztatów. Wydarzenia odbędą się w Tarnogórskim Centrum Kultury (ul. Sobieskiego 7).

  • 28 sierpnia, godz. 19:00 - otwarcie wystawy "HerStories. Losy europejskich Żydówek" (do 12 września)
Wystawa opracowana przez ekspertki z Muzeum Żydowskiego Grecji w Atenach i Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie, w oparciu m.in. o archiwum Centropa (Central Europe Center for Research and Documentation). Ukazuje losy 7 kobiet, ocalałych z Holokaustu Żydówek, które mieszkały na terenie dzisiejszych: Polski, Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier, Grecji i Hiszpanii.
  • 5 września, godz. 11:30 - warsztaty dla dzieci "Mój pamiętnik" (zapisy: gliwicka66@gmail.com)
Warsztaty kreatywne polegające na samodzielnym ozdabianiu i spersonalizowaniu zwykłego szkolnego zeszytu, który może stać się osobistym pamiętnikiem/dziennikiem. Zajęcia inspirowane fragmentami dzienników Rywki Lipszyc i Reni Spiegel.
  • 5 września, godz. 17:00 - warsztaty edukacyjne "Europejskie żydowskie herstorie", (zapisy: gliwicka66@gmail.com)
Warsztaty oparte na materiałach z projektu "HerStories", łączące elementy historyczne i geograficzne. Zajęcia będą polegać na mapowaniu biografii siedmiu bohaterek - uczestnicy osadzą ich historie w konkretnej przestrzeni, na mapie Europy, zwracając szczególną uwagę na migracje (dobrowolne i przymusowe) oraz deportacje, co pozwoli im lepiej zrozumieć wojenne i powojenne losy społeczności żydowskich.
  • 14 września, godz. 18:00 - pokaz filmu "Dziennik Reni Spiegel", animacja 30 min, bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie TCK
Film oparty na fragmentach dziennika Reni Spiegel w unikalny sposób łączy animację ze scenami aktorskimi. Składa się z 8 części, z których każda przybliża tragiczne losy Reni oraz rzeczywistość pod okupacją sowiecką i niemiecką.
Zbroslawice dramatalia

Może Cię zainteresować:

Zbrosławice zapraszają na święto gminy. Przed nami Dramatalia 2024

Autor: Urszula Gołkowska

26/08/2024

Kalety ichtiopark swieto ryby

Może Cię zainteresować:

Wędkarska impreza w Kaletach. Na zakończenie wakacji Ichtiopark zaprasza na Święto Ryby

Autor: Urszula Gołkowska

27/08/2024

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon