11 listopada w Tarnowskich Górach. Pochód ze św. Marcinem, a może patriotyczny nordic walking?

W przyszłym tygodniu obchodzimy Święto Niepodległości. Z tej okazji w naszym mieście atrakcji nie zabraknie. Na co warto się wybrać?

Miejska Biblioteka Publiczna im. Bolesława Lubosza w Tarnowskich Górach
Tarnowskie gory 11 listopada

Święto Niepodległości w Tarnowskich Górach

Tegoroczne obchody rozpoczną się już w piątek, 10 listopada. O godzinie 16:00 na rynku odbędzie się uroczysta odprawa i przemarsz na Cmentarz Wojenny. Tam o godzinie 16:30 zaplanowano Apel Poległych oraz składanie kwiatów w miejscach pamięci. Tego samego dnia będzie mieć miejsce także radosna impreza na cześć Niepodległości. Stowarzyszenie Góry Kultury zaprasza na tradycyjną Potańcówkę.

Samego 11 listopada o 10:00 oficjalne obchody zainauguruje Msza św. w intencji Ojczyzny. Odbędzie się w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Następnie przedstawiciele miasta złożą kwiaty pod tablicami pamięci. Wieczorem, o godzinie 17:00, w Pałacu w Rybnej będzie miała miejsce uroczystość wręczenia honorowych wyróżnień osobom zasłużonym dla miasta. Wydarzenie uświetni koncert Orkiestry Młodzieżowej Śląskie Smyki.

Rogale, św. Marcin i nordic walking

To jednak nie wszystkie propozycje na ten dzień. Maluchy z pewnością zaciekawi parada ze świętym Marcinem. 11 listopada wspominamy właśnie tego patrona. Jego postać od kilku lat można spotkać na ulicach naszego miasta. Tegoroczny plan imprezy wygląda następująco:

  • 16:00 – kościół pw. Matki Bożej Królowej Pokoju (Konwikt) – przedstawienie w wykonaniu młodzieży z I LO im. S. Sempołowskiej opowiadające o św. Marcinie
  • 16:30 – przemarsz dzieci z kościoła do biblioteki
  • 17:10 – ogród biblioteki – ognisko, rogale, gorąca herbata, zabawa przy ognisku
  • 19:30 – zakończenie wydarzenia

Pochód przejdzie trasą: ul. Powstańców Śląskich, ul. Opolską, ul. Sobieskiego, ul. ks. Wajdy, Rynek, ul. Zamkową, ul. Bondkowskiego, ul. Nowaka do ogrodu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Bolesława Lubosza w Tarnowskich Górach. Uczestnicy mogą zabrać z sobą lampiony.

W Tarnowskich Górach coś dla siebie znajdą także starsi mieszkańcy. 11 listopada Klub Nordicus Strzybnica organizuje Marsz Niepodległości. Zainteresowani przemierzą z kijkami 11-kilometrową trasę leśnymi drogami Pniowca. Zbiórka została zaplanowana na godzinę 10:50 na stadionie UKS UNIA Strzybnica (ul. Armii Krajowej). Miłośnicy nordic walking wyruszą o godzinie 11:00.

- Uczestnicy biorą udział w strojach biało-czerwonych z elementami patriotycznymi (czapeczki, szaliki, kokardy). Trasa marszu to 11 km. Czas marszu - około 120 minut. Marsz zabezpieczają członkowie klubu - podają organizatorzy wydarzenia.

Patriotyczny Piknik Rodzinny zapowiada także Muzeum Techniki Militarnej w Zbrosławicach. W planie: zwiedzanie z przewodnikiem, spotkania z rekonstruktorami, koncert zespołu wokalnego Wianki i Przyjaciele czy warsztaty plastyczne dla dzieci oraz wiele innych atrakcji. Szczegółowe informacje mają pojawić się na facebookowym profilu muzeum.

Palac kawalera swierklaniec koncerty

Może Cię zainteresować:

Świerklaniec zaprasza na kulinarno-muzyczną ucztę. Ruszają "Koncerty ze Smakiem"

Autor: Urszula Gołkowska

30/10/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon