Likwidacja autobusu 820 Tarnowskie Góry - Katowice zniknie z naszych dróg. Zastąpi go metrolinia

Zarząd Transportu Metropolitalnego planuje dużą reorganizację transportu publicznego. Zmiany dotkną także Tarnowskich Gór.

Autobus co 15 minut

ZTM zapowiedziało wprowadzenie na obszarze gmin Metropolii "metrolinii", czyli połączeń pozwalających na szybsze i sprawniejsze przemieszczanie się między najważniejszymi miastami.

- Uruchomienie tych linii daje szereg korzyści naszym pasażerom. Połączenia te udoskonalą ofertę transportową ZTM, ułatwią dostępność do poszczególnych gmin i poprawią jakość życia mieszkańców. Dla przykładu, uruchomione zostanie przyspieszone połączenie pomiędzy Tarnowskimi Górami i Gliwicami, którego dotychczas nie było, a na odcinku Katowice – Gliwice skróci się czas przejazdu o ponad 10 minut – mówi Małgorzata Gutowska, dyrektor ZTM.

Jak zapowiadają twórcy projektu, wprowadzone zmiany poprawią komfort podróży pasażerów. Zmniejszy się czas przejazdu między poszczególnymi miastami, a także zwiększona zostanie częstotliwość kursów. Jest to także krok w stronę ekologicznego transportu. Udogodnienia mają zachęcić mieszkańców do wyboru autobusu zamiast samochodu. Ochrona środowiska to tylko jeden z pozytywnych aspektów. Warto pamiętać także o rozwiązaniu problemu z parkowaniem, a także kwestiach ekonomicznych - cenowej przewadze biletu nad kosztami utrzymania własnego pojazdu.

- Zachęcamy pasażerów do spojrzenia na korzystanie z transportu publicznego jako wyrazu nowoczesnego i świadomego stylu życia. W wielu europejskich miastach, np. w Pradze, Paryżu, czy Sztokholmie przemieszczanie się transportem zbiorowym jest codziennością dla setek tysięcy ludzi. Nadszedł czas, by podobnie było u nas. Metrolinie stają się już realną alternatywą dla samochodów - oświadczają twórcy projektu.

Pożegnanie z 820

Jakie konkretne zmiany czekają mieszkańców Tarnowskich Gór? Przez nasze miasto przebiegać będzie kilka linii:

  • M107 Tarnowskie Góry - Pyskowice
  • M14 Gliwice - Ożarowice
  • M102 Tarnowskie Góry - Bytom
  • M3 Tarnowskie Góry - Katowice

Ostania z nich to po prostu trasa znanych wszystkim autobusów 820. Po wprowadzonych zmianach będą one kursowały do stolicy województwa nawet co 15 minut w dni robocze i co 30 minut w weekendy. Ze względu na wielkość projektu podzielono go na trzy fazy. Podczas pierwszej z nich pasażerom udostępnione zostaną linie: M1, M2, M3, M4, M18, M24 oraz AP - połączenie między Katowicami i Portem Lotniczym w gminie Ożarowice. Autobusy będą funkcjonować według nowego rozkładu jazdy już od 5 kwietnia. Pozostałe dwie fazy zostaną wdrożone do końca 2021 roku.

- Po co te zmiany? Po to, by jak najlepiej wykorzystać istniejącą infrastrukturę transportową i stworzyć taką sieć połączeń, która zapewni mieszkańcom jak najszybsze i bezproblemowe przemieszczanie się po Metropolii - stwierdza Grzegorz Kwitek, członek Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. - Nie tylko chcemy – krok po kroku – wyeliminować wszelkie uciążliwości zniechęcające mieszkańców do korzystania z transportu publicznego. Wiemy, że łatwy i bezpieczny transport to warunek konieczny do rozwoju Metropolii i pełnego korzystania z możliwości, jakie daje życie w dużym skupisku miejskim - dodaje.

fot. GZM

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon