Powiat tarnogórski przygotowuje się na podtopienia
Uwaga! Synoptycy ostrzegają, że w dniach 8–10 lipca 2025 r. prognozowane są intensywne opady deszczu oraz burze na terenie powiatu tarnogórskiego. Prosimy o zachowanie ostrożności, szczególnie podczas przemieszczania się i planowania aktywności na zewnątrz - przekazuje Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało już alert do mieszkańców większości województw. Ostrzega w nim przed intensywnymi, nawalnymi opadami deszczu.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy wydał wczoraj, 7 lipca, dwa ostrzeżenia dla powiatu tarnogórskiego dotyczące intensywnych opadów deszczu oraz burz. Dzisiaj, 8 lipca, dodał do tego komunikat o burzach:
Przebieg: Miejscami zaczynają rozwijać się ośrodki burzowe z silniejszymi opadami deszczu o natężeniu do 5-10 mm/10 min i do 15-25 mm/h. Lokalnie pojawiają się opady drobnego gradu, z kolei silne porywy wiatru nie stanowią istotnego zagrożenia. W ciągu kolejnych godzin rozwój zjawisk burzowych będzie coraz liczniejszy, zwiększy się także nieco natężenie opadów. Należy mieć jednak na uwadze dzisiejszą szczególną lokalność występujących burz i najwyższych sum opadów im towarzyszących - będą obejmować swoim zasięgiem nieduże/bardzo nieduże powierzchnie. Niemniej w przypadku ich wystąpienia na obszarach zurbanizowanych mogą stanowić poważne zagrożenie ze strony zalań i podtopień.
Do tego IMGW-PIB ostrzega także przed wezbraniem z przekroczeniem stanów alarmowych dla obszaru zlewni Brynica wraz ze zbiornikiem Kozłowa Góra (śląskie), Małej Panwi oraz Kłodnicy.
Strażacy szykują się do akcji
Tarnogórscy mundurowi przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas burz. Należą do nich: pozostanie w domu, odłączenie sprzętu od zasilania, zabezpieczenie okien czy usunięcie przedmiotów z balkonu.
W związku z ostrzeżeniami przed intensywnymi opadami i burzami jednostki Państwowej Straży Pożarnej oraz cały Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy w województwie śląskim są przygotowane na reagowanie wobec skutków niekorzystnych warunków atmosferycznych. 46 jednostek ratowniczo-gaśniczych PSP oraz 943 jednostki OSP w tym 431 wchodzących w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w województwie śląskim, odgrywają kluczową rolę w reagowaniu na skutki tych zjawisk - uspokaja Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

Może Cię zainteresować:
Burza przeszła nad Tarnowskimi Górami i okolicami. Trwa usuwanie skutków nawałnicy

Może Cię zainteresować: