Bądź bezpieczny na drodze! Odblaski dla uczniów i przedszkolaków

Do małych mieszkańców Tarnowskich Gór trafią odblaskowe opaski. Kto sfinansował ich zakup?

Odlaski dla szkol

Odblaski dla maluchów

Tydzień temu najmłodsi uczniowie wrócili do szkół podstawowych. Duża część z nich dystans między domem a placówką pokonuje pieszo. Warto pamiętać, że aktualne warunki drogowe nie należą do najłatwiejszych. Nad ranem drogi są oblodzone lub - jak całkiem niedawno - pokryte śniegiem. Wcześnie robi się ciemno, co dodatkowo zwiększa ryzyko niedostrzeżenia osoby idącej jezdnią, kiedy brakuje chodnika czy pobocza. Jest jednak jedna mała rzecz, która stanowi wielką pomoc i dla kierowcy, i dla pieszego: odblask. Po zmroku postać na drodze jest widziana z odległości 20 metrów. Kiedy ma na sobie element odblaskowy, dystans ten wzrasta aż do 150 metrów, co umożliwia kierującemu pojazdem w porę wyhamować lub chociaż zwolnić.

Szczególnie ważne jest, by o odblaskach pamiętały dzieci. Ze względu na niski wzrost, są jeszcze mniej widoczne na drodze niż przeciętny pieszy. Inna ważna przyczyna to, niestety, mniejsza przewidywalność ich zachowań. Rady Dzielnic naszego miasta postanowiły zadbać o bezpieczeństwo małych mieszkańców.

- 6 200 odblasków zakupionych przez Rady Dzielnic trafi wkrótce do tarnogórskich przedszkoli i podstawówek. Od teraz każdy przedszkolak oraz uczeń będzie widoczny na drodze i bezpieczny! - informuje Urząd Miasta.

Pierwsze odblaskowe opaski trafiły w piątek do dwóch placówek: Szkoły Podstawowej nr 11 oraz Przedszkola nr 12. Dostarczył je przewodniczący Rady Miejskiej Adrian Wolnik.

Miejmy nadzieję, że dzięki akcji Rady Dzielnic mali tarnogórzanie nie tylko będą bezpieczniejsi, ale także staną się bardziej uważni podczas włączania się do ruchu drogowego.
fot. UM Tarnowskie Góry

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon