Barbara Dziuk i Łukasz Kohut o Narodowym Programie Szczepień

Posłanka Barbara Dziuk i europoseł Łukasz Kohut na antenie Radia Katowice rozmawiali o jednym z najpopularniejszych obecnie tematów. Jak przedstawiciele rywalizujących partii zapatrują się na kwestie szczepionek?

Projekt bez tytułu 3

"Możemy to zrobić wspólnie"

Kwestia szczepionek przeciwko covid to jedna z najbardziej spornych kwestii ostatnich tygodni. Wiele osób opowiada się za programem szczepień i entuzjastycznie deklaruje chęć udziału w nim. Nie mniej Polaków otwarcie zapowiada, że nie zamierza z niego skorzystać. Co na ten temat uważają politycy? Wczoraj Radio Katowice przeprowadziło ciekawą rozmowę z europosłem Łukaszem Kohutem i mieszkanką naszego miasta - posłanką Barbarą Dziuk. Pomimo zdecydowanie odmiennych przekonań wobec wielu tematów, co do jednego z nich pozostawali zgodni. Obydwoje opowiadają się za szczepionkami.

- Szczepionki już docierają do Polski. Medycy przyjmują już ten pierwszy rzut. Uważam, że ta sytuacja jest jak najbardziej słuszna. Z tego, co wiem, na bieżąco prowadzony będzie monitoring szczepień - mówiła Barbara Dziuk. - Wiadomo, że działamy na żywej materii i trzeba podejmować szybkie decyzje, które są obecnie bardzo dobrymi decyzjami z ramienia rządu, ministerstwa, ale też osób wchodzących w skład zarządzania kryzysowego - przypominała.

- Po pierwsze: szczepmy się dla siebie, żebyśmy mogli nareszcie wyjść do restauracji, wyjść na wydarzenia kulturalne. To jest bardzo ważne, żeby ten normalny świat wrócił. Po drugie szczepmy się dla tych wszystkich, którzy odeszli, którzy nie doczekali tej szczepionki. Po trzecie, chciałby polecić stronę, która powstała z ramienia Unii Europejskiej, portal o szczepieniach - wymieniał Łukasz Kohut.

Oboje odnieśli się także do poglądów grup nie podzielających ich entuzjazmu w kwestii szczepień.

- Ruchy antyszczepionkowe zawsze były. To są po prostu grupy społeczne, które w jakiś sposób chcą zaistnieć, maja swoje zdanie, niekoniecznie poparte badaniami. Wydaje mi się, że taki przykład wywodzący się od polityków, od osób które są zaangażowane w profilaktykę, powinny być dobrym przykładem dla osób, które mają wątpliwości - stwierdziła Barbara Dziuk.

- Od 2017 roku w całej UE obserwujemy to zjawisko, że bardzo wiele osób czerpie wiedzę z portali społecznościowych, z fake newsów. Przypominam, że szczepienia zapobiegają co roku trzem milionom zgonów na całym świecie, zmniejszają koszty leczenia konkretnych chorób takich jak na przykład błonica, tężec, krztusiec - informował Łukasz Kohut. - Musimy się szczepić i mam nadzieję, że w tej sprawie także będziemy mówić z panią posłanką jednym głosem - dodawał.

Europoseł złożył także tarnogórskiej polityk ciekawą propozycję:

- Bardzo chętnie mogę się z Panią zaszczepić. Przyjadę do Tarnowskich Gór. Możemy to zrobić wspólnie przed kamerami.

Przypomnijmy, że chętni będą mogli zapisywać się na szczepienie przeciwko COVID-19 od połowy stycznia. Jak zapewnia rząd, zabieg jest w pełni bezpłatny i dobrowolny. Więcej informacji na ten temat można znaleźć TUTAJ.

fot. Barbara Dziuk/Łukasz Kohut

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Głogowski dziuk

Tarnogórscy posłowie o sytuacji covidowej. Co...

Minister Dworczyk podczas konferencji prasowej na temat Narodowego Programu Szczepień

Narodowy Program Szczepień: duże nagrody dla...

Barbara dziuk szpital

Barbara Dziuk w szpitalu z koronawirusem. Jej...

Transport dla seniorow tg

Bezpłatny transport na szczepienia dla seniorów

Szczepionka covid tarnowskie gory

Szczepienia przeciw COVID-19 w Tarnowskich...

Tarnowskie gory podsumowanie tygodnia

Podsumowanie tygodnia. Najważniejsze informacje...

Delegacja ze Śląska wizytuje w Nadrenii Północnej Westfalii

Delegacja woj. śląskiego w Nadrenii Północnej-Westfalii