Barbórka w środku lata 2025
W najbliższy weekend rozpocznie się duże, wakacyjne świętowanie. Od 12 do 13 lipca na tarnogórskim rynku oraz w dzielnicy Bobrowniki Śląskie-Piekary Rudne będzie można posłuchać muzycznych występów, wziąć udział warsztatach, zobaczyć postacie historyczne czy zagrać na glajzach w tradycyjnym koncercie na 100 pyrlików.
Wydarzenia towarzyszące rozpoczną się jednak dzień wcześniej, 11 lipca. W Kościele Zbawiciela pojawi się zespół Zelowskie dzwoneczki. Przez cały weekend będzie też można zwiedzać zabytek. Natomiast w Sztolni Czarnego Pstrąga odbędzie się wernisaż wystawy Jana Renki "Wieże szybowe śląskich kopalni okiem fotografa".
Sobota, 12 lipca upłynie w muzycznym rytmie. Na rynku posłuchamy śląskich pieśni ludowych, Pana Wrony, Kwintetu Śląskich Kameralistów czy orkiestry Power of Winds. Na zakończenie w Parku Miejskim Góry Kultury zapraszają na pierwsze w tym sezonie przedstawienie w ramach Teatralnego Parkowania. Natomiast w Galerii Sztuki Inny Śląsk o godzinie 20:00 rozpocznie się jam session.
Znamy program Gwarków 2025 w Tarnowskich Górach. Co będzie się działo na dużej i małe scenie?
Trzeci, finałowy dzień imprezy, 13 lipca, rozpocznie się od Mszy św. za górników oraz miasto w dzielnicy Bobrowniki Śląskie- Piekary Rudne. Później w Parku Kunszt odbędzie się oficjalna część uroczystości. Na samym rynku nie zabraknie tradycyjnych atrakcji. Wśród nich koncert na 100 pyrlików, który cieszy się niesłabnącą popularnością wśród najmłodszych gości (warto zaopatrzyć się we własny młotek). Pojawi się także Uniwersytet Trzeciego Wieku, który zaprosi do Tarnogórskiego Walczyka. O regionalne wątki zadba także Ślōnsko Bajarka.
Program imprezy
sobota, 12 lipca
- 14:00 - warsztaty rękodzielnicze – śląska kuchnia na magnesach i śląskie tasie
- 14:00 - Śląskie pieśni ludowe – warsztaty śpiewacze
- 16:00 - Zespół Instrumentów Dętych To na tyle
- 17:00 - Pan Wrona - koncert
- 18:15 - Kwintet Śląskich Kameralistów
- 19:30 - Power of Winds Koncertowa Orkiestra Dęta
- 21:00 - Teatralne Parkowanie: Niespasowani i TG Akt – "Zagadkowe spotkanie w TG" (Park Miejski)
niedziela, 13 lipca
- 11:30 - Msza święta za górników, ich rodziny i miasto (kościół w dzielnicy Bobrowniki Śląskie- Piekary Rudne)
- 14:00 - uroczystości na pamiątkę odkrycia 16 lipca 1784 roku złóż srebronośnych w szybie Rudolphine (Park Kunszt)
- 14:00 - warsztaty rękodzielnicze – górnicze magnesy i czaka
- 16:00 - Tarnogórska Orkiestra Dęta – koncert na 100 pyrlików
- 17:00 - Ślōnsko Bajarka
- 18:00 - Skok przez skórę i Tarnogórski Walczyk – widowisko
- 19:00 - Chór Allegro
- 19:40 - FRYNA
- 21:00 - Teatralne Parkowanie: Teatr Trajektoria – "Fragmentarium" (Park Miejski)
Atrakcje towarzyszące
- jarmark rękodzieła, rynek, sobota - niedziela, 12:00-20:00
- Kultura Przemysłowa Ziemi Tarnogórskiej - wykład, wycieczka i przejazd wąskotorówką (płatne, na zapisy), Kościół Zbawiciela, piątek, 16:00
- koncert zespołu Zelowskie dzwoneczki (cykl "Rozmowy o Biblii"), Kościół Zbawiciela, piątek, 17:00
- wernisaż wystawy Jana Renki "Wieże szybowe śląskich kopalni okiem fotografa", Sztolnia Czarnego Pstrąga, piątek, godz. 19:00
- zwiedzanie kościoła ewangelickiego, sobota - niedziela, 14:00-18:00; sobota, 10:00 - oprowadzanie po śląsku (płatne, na zapisy)
- oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Uwikłani. Losy mieszkańców powiatu tarnogórskiego w czasie II wojny światowej" z autorem dr. Krzysztofem Gwoździem, Muzeum w Tarnowskich Górach, niedziela, 16:00 (płatne)
Wszystko zaczęło się od...
Wszyscy wiemy, że wspomnienie św. Barbary wypada dopiero za kilka miesięcy. Patronkę górników wspomina się 4 grudnia. Tarnowskie Góry obchodzą jednak dwie Barbórki - pierwszą w "uniwersalnym" terminie i druga latem. W naszym mieście pojawiło się jedno z pierwszych bractw świętej. Dlaczego to ważne?
Tarnogórskie kroniki donoszą, że za założenie bractwa odpowiedzialni są Jezuici, którzy przybyli do najprężniej się wówczas na Śląsku rozwijającego miasta gwarków. To oni zainspirować mieli powstanie bractwa św. Barbary już w 1721 roku przy tarnogórskiej parafii Piotra i Pawła. Nie w pierwszeństwie jednak tkwi wyjątkowość tutejszego bractwa, ale w doniosłości i zapoczątkowaniu czegoś, co dziś uważamy za oczywiste: członkowie bractwa założonego w mieście górniczym uznali, że patronka m.in. dobrej śmieci byłaby najlepszą opiekunką miasta i wszystkich jego górników - tłumaczą urzędnicy miejscy.
Papieską bullę zatwierdzającą powstanie organizacji uroczyście odczytano w lecie - 15 sierpnia z okazji Uroczystości Wniebowzięcia NMP. To jednak nie wszystko. W lipcu 1784 r. w Tarnowskich Górach ponownie odkryto złoża rud srebronośnych.
Tego samego roku założono w tym miejscu kopalnię Fryderyk, w której cztery lata później sprowadzono pierwszą maszynę parową. 32-calowa maszyna zbudowana w technologii Newcomena sprowadzona z Walii, aby odwadniać podziemia, zmieniła bieg historii wywołując drugą rewolucję górniczą w Tarnowskich Górach, symbolicznie rozpoczynając także rewolucję przemysłową na europejskim kontynencie dając zaczątek industrializacji Górnego Śląska. Tarnogórzanie nie byli z pewnością świadomi epokowości odkrycia Redena i Heinitza, ale mimo to na pamiątkę tamtych wydarzeń usypali w sąsiedztwie kopalni pamiątkowy kopiec spotykając się przy nim co roku właśnie 16 lipca na Bergfeście czyli święcie górniczym. Działo się tak do początków XX wieku, kiedy tarnogórskie górnictwo zakończyło się wraz z zamknięciem kopalni Fryderyk - dodają urzędnicy miejscy.

Może Cię zainteresować: