Ślubowana pielgrzymka z Tarnowskich Gór dotarła do Piekar. Tym razem pieszo i na rowerze

Tradycyjnie w początku lipca z naszego miasta wyruszyły grupy zdążające do górnośląskiej bazyliki. To podziękowanie za uratowanie miasta przed zarazą. Tarnogórzanie regularnie pielgrzymują do Piekar już od trzech i pół wieku. Zmieniają się czasy i formy podróżowania, ale chętnych wciąż nie brakuje.

Ślubowana pielgrzymka do Piekar Śląskich 2025

Wszystko zaczęło się w XVII wieku. Okolicę nawiedziła epidemia zarazy. Mieszkańcy Tarnowskich Gór postanowili zwrócić się o pomoc do Matki Bożej Piekarskiej. Miasto zostało uratowane od choroby. Od tamtego czasu mieszkańcy regularnie udają się do bazyliki, by podziękować, ale też zanieść swoje nowe intencje. Niedawno odbyła się 349. podróż.

Od 1676 roku tarnogórzanie nieprzerwanie pielgrzymują do sanktuarium w Piekarach Śląskich wypełniając śluby złożone w czasach zarazy. Mimo trudnych okresów, wojen i politycznych zawirowań, tradycja ta przetrwała przez trzy i pół wieku, stając się głęboko zakorzenionym elementem lokalnej tożsamości - przypomina Muzeum w Tarnowskich Górach.

Wczoraj, 6 lipca, do Piekar Śląskich wyruszyli kolejni pielgrzymi. Część z nich rozpoczęła swoją drogę w samym centrum miasta - spod kościoła św. Ap. Piotra i Pawła. Dołączyli się także wierni z innych parafii. Co więcej, miłośnicy rowerów wyruszyli do Piekar na dwóch kółkach. Niektórzy dojechali samochodami.

Na pamiątkę tegorocznej pielgrzymki każdy z uczestników otrzymał specjalną chustę w barwach Tarnowskich Gór – symboliczny gest, który przypomniał, jak bardzo tarnogórzanie kochają i pielęgnują swoją lokalność - podają urzędnicy miejscy.

W piekarskim sanktuarium odbyła się Msza święta. O jej oprawę muzyczną zadbali także tarnogórzanie, a dokładniej Parafialna Kamiliańska Orkiestra Dęta. Pielgrzymi mieli też okazję, by wziąć udział w drodze krzyżowej i nieszporach. Później czekała ich droga powrotna.

- Za rok pójdziemy jubileuszowo - 350. raz. To naprawdę coś wyjątkowego i pięknego – stwierdza Katarzyna Strzałkowska ze Stowarzyszenie Dziedzictwo. - Pielgrzymka to nie tylko duchowe przeżycie, ale także wyraz naszej lokalnej tożsamości - dodaje.

"350 lat wierności. Tarnogórska pielgrzymka ślubowana do Piekar"

Z okazji zbliżającego się jubileuszu Muzeum w Tarnowskich Górach przygotowało wystawę poświęconą corocznym wyprawom. Plansze z historią pielgrzymki zostały oficjalnie zaprezentowane 22 czerwca. Umiejscowiono je przy kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach.

Wystawa przybliża historię pielgrzymki – od jej początków aż po czasy współczesne – ukazując jej wielowymiarowe znaczenie: duchowe, społeczne i kulturowe - tłumaczą muzealnicy.

Pątników można spotkać nie tylko raz do roku. Wątek tarnogórskiej pielgrzymki do Piekar ma swoje miejsce także w pochodzie gwarkowskim. Zobaczymy go również podczas tegorocznej edycji. Grupa nr 15 - Jezuici i pielgrzymka ślubowana do Piekar pojawi się w początkowej części historycznej.

Stowarzyszenie Dziedzictwo

Może Cię zainteresować:

Stowarzyszenie Dziedzictwo - kim są jego członkowie i dlaczego warto odwiedzić kościół św. Marcina?

Autor: Urszula Ważna

07/08/2021

Misterium św. Barbary

Może Cię zainteresować:

Muzyczno-modlitewne misterium ze świętą Barbarą. "Tego wieczoru zadbaliśmy o nasze dziedzictwo"

Autor: Urszula Ważna

28/10/2024

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon
Reklama