Bezpłatny transport publiczny w Miasteczku Śląskim? Burmistrz przedstawia plan

W gminie powiatu tarnogórskiego pojawiała się propozycja, by zrezygnować z usług dotychczasowego przewoźnika. Mieszkańcy są jednak sceptyczni wobec tego pomysłu.

Darmowe autobusy miasteczko slaskie

Nowa oferta transportowa w Miasteczku Śląskim?

Jedna z gmin rozważa opcję zaproponowania współpracy nowej firmie organizującej przejazdy dla mieszkańców. Aktualnie odpowiada za nie Zarząd Transportu Metropolitalnego. Jego pojazdy kursują także w gminach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. 20 września w Miasteczku Śląskim odbyła się sesja Rady Miasta. Podczas spotkania z jej członkami burmistrz zaprezentował propozycję zmiany.

- Przedstawiłem założenia negocjacyjne do ewentualnej zmiany firmy obsługującej komunikację publiczna na terenie naszego miasta. Chcę też uciąć wszelkie spekulacje na temat rzekomej likwidacji przystanków czy w ogóle komunikacji miejskiej w Miasteczku. Podstawowym założeniem jest, że komunikacja po gminie i do/z Tarnowskich Gór ma być bezpłatna - podaje Michał Skrzydło.

W założenia wpisana została taka sama jak obecnie ilość kursów obsługiwanych przez potencjalnego nowego przewoźnika. Autobusy nie mogą być w gorszym standardzie niż aktualnie. Roczny koszt dla gminy ma wynieść maksymalnie 2,2 mln zł. Burmistrz zakłada także gwarancję ceny na następne dwa lata.

Co na to mieszkańcy?

Władze miasta poprosiły samych zainteresowanych o wypowiedzenie się w temacie proponowanych zmian. Zdania są podzielone. Jedni cieszą się z perspektywy bezpłatnego transportu, inni zaznaczają, że ze zmniejszeniem ceny może wiązać się pogorszenie jakości usług. Duże znaczenie dla mieszkańców mają: standard autobusów (w tym pojazdy niskopodłogowe), liczba kursów oraz ilość miejsca w busach czy niezawodność połączeń.

- Jeśli wszystko powyższe jest prawdą, to jestem za. Dla mnie powyższa propozycja była jedyną akceptowalną w przypadku zmiany organizatora.

- Widzę tylko kwoty, natomiast gdzie jest informacja na temat, w jaki sposób oraz kto z ramienia gminy sprawdzi poziom bezpieczeństwa (stan techniczny floty, uprawnienia oraz doświadczenie kierowców, itd.) firm, które się zgłoszą?

- Jeśli częstotliwość kursów będzie porównywalna z obecnymi, a nie przykładowo z tymi, które obsługuje GTV w kierunku Kalet czy Częstochowy, to pomysł nie jest najgorszy (przy założeniu darmowej komunikacji oczywiście).

- Jeśli to będą busiki, to gdy tam wejdzie młodzież szkolna, to nie wbijesz tam szpilki...

- Jeśli chodzi o mnie i moją rodzinę to jest mega świetny pomysł. Brawo.

- Chciałam zauważyć, że teraz ceny negocjują wspólnie wszystkie gminy należące do Metropolii, a wszystkim zależy, żeby płacić za bilety jak najmniej. Z prywatnym przewoźnikiem będziemy sami negocjować, co nie musi wyjść korzystnie.
Kalety Tarnowskie Góry autobus

Może Cię zainteresować:

Urząd Miasta Kalety zapowiada: transport na terenie gminy pozostanie bezpłatny

Autor: Urszula Gołkowska

19/01/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon