Centrum Miasteczka Śląskiego przygotowuje się na remont. Pomoże nawet Narodowy Instytut Dziedzictwa

Jak poinformował burmistrz Michał Skrzydło, w Miasteczku Śląskim dużo może się zmienić. Planowane są liczne remonty.

Miasteczko slaskie inwestycje

Piękniejsze Centrum Miasteczka

- Super! Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) wykona dla całego obszaru gminy Miasteczko Śląskie studium ochrony wartości kulturowych! – czytamy w poście Michała Skrzydła.

NID wybrał Miasteczko Śląskie jako jedyną miejscowość w województwie śląskim, dla której stworzona zostanie wspomniana analiza.

- Dokument ten będzie pierwszym tak kompleksowym ujęciem tematu ochrony zabytków i elementów historycznego układu przestrzennego w naszym mieście - tłumaczy burmistrz. - To zadanie idealnie wpisuje się w koncepcję rewitalizacji i poprawy estetyki m.in. naszego Rynku, gdyż od ponad roku analizujemy z moim zespołem różne rozwiązania stosowane w gminach w Polsce czy też w Europie – dodaje.

Dokument zostanie opracowany do końca 2021 roku. Otrzyma go zarówno miasto, jak i Śląski Konserwator Zabytków. W najbliższych miesiącach na terenie Miasteczka Śląskiego pojawią się specjaliści z NID, którzy rozpoczną zbieranie niezbędnych materiałów. Władze gminy zachęcają do wsparcia pracowników poprzez udostępnienie im starych zdjęć, map, kronik lub informacji o miasteczkowskich zabytkach.

- Temat Rynku ciągnie się od X lat. Coś tam było robione, ale dopiero teraz nadarza się okazja, aby na poważnie zająć się tym tematem, dlatego w najbliższym czasie powołam Zespół ds. Poprawy Estetyki. Liczę tutaj bardzo na współpracę z Radną Ireną Lukosz-Kowalską – wyjaśnia burmistrz. - W kolejce do zrobienia czeka m.in. uchwała krajobrazowa – zapowiada.

Będzie się działo…

Rozpoczęte działania to nie jedyny projekt zapoczątkowany w gminie. Burmistrz Skrzydło zapowiada, że Urząd Miasta ma w planie między innymi:

  • remont kamienicy przy ul. Gałczyńskiego 2 (zapoczątkowanie poprawy estetyki Rynku)
  • zmianę układu komunikacyjnego północnej części Miasteczka Śląskiego (ul. Gajowa do Huty i ul. Północna do Biedronki) celem m.in. ograniczenia ruchu samochodów ciężarowych na ul. Dworcowej
  • kompleksową przebudowę ulic: Dudy, Piwnej oraz początku ul. Norwida (wyłożenie trylinki, likwidacja kabli energetycznych, nowe latarnie)
  • wielofunkcyjne boisko szkolne z bieżnią wraz z infrastrukturą sportową przy SP1
  • przebudowę wjazdu na Osiedle od ul. Dworcowej oraz budowę zatoczki autobusowej
  • górkę rekreacyjno-turystyczną całoroczną wraz z infrastrukturą wypoczynkową na terenie za „Strzelnicą” w kierunku drogi wojewódzkiej (ul. Gałczyńskiego)
  • blok z mieszkaniami komunalnymi obok MOKu lub przy ulicy Norwida
  • Centrum Przesiadkowe przy nowym przystanku kolejowym oraz połączenie nowych przejazdów kolejowych z drogami gminnymi (inwestycje związane z odbudową linii kolejowej do lotniska Pyrzowice)
  • oświetlenie boiska w Centrum Sportu i Rekreacji
- Pieniądze na opracowanie dodatkowych projektów są z oszczędności przetargowych. Dokumentacja projektowa jest też potrzebna w chwili składania wniosków o środki zewnętrzne. Programy unijne ruszają już jesienią, rządowe również. Bez gotowych projektów pozyskanie dodatkowych pieniędzy będzie bardzo trudne! – informuje Michał Skrzydło.

fot. UM Miasteczko Śląskie

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon