Centrum przesiadkowe w Miasteczku Śląskim. Co ma z tym wspólnego wąskotorówka?

W jednym z miast naszego powiatu planowana jest duża inwestycja. Być może w przyszłości mieszkańcy Miasteczka, a także turyści skorzystają z dużego parkingu, małej architektury rowerowej i innych udogodnień. Na realizacji zadania skorzystają także Górnośląskie Koleje Wąskotorowe.

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych
Tarnowskie Góry wąskotorówka

Centrum przesiadkowe w Miasteczku Śląskim

Jedno z nich funkcjonuje w Radzionkowie. Podobne powstać ma także w Tarnowskich Górach, a w Świerklańcu rozpoczęto już prace budowlane. Jak poinformował niedawno Michał Skrzydło, burmistrz Miasteczka Śląskiego, ta miejscowość również może otrzymać swoje centrum.

- Mamy koncepcję budowy Centrum przesiadkowego w Miasteczku Śląskim w rejonie budowanego przystanku kolejowego na odbudowywanej linii 182. Parking na 156 samochodów, pętla dla busów i zatoki autobusowe oraz przebudowana stacja wąskotorowa, do tego ekologiczne odwodnienie, wiata dla rowerów i dużo zieleni - wylicza Michał Skrzydło.

Aktualnie projekt czeka na uzgodnienia z Zarządem Dróg Wojewódzkich oraz PKP.

Miasteczko Śląskie centrum przesiadkowe
Michał Skrzydło

Nowa infrastruktura dla wąskotorówki

Jak już zostało to wspomniane, realizacja inwestycji zakłada także powstanie nowej infrastruktury dla kolei wąskotorowej, jaka kursuje między Bytomiem i Miasteczkiem Śląskim. Co takiego się zmieni? Przebudowę przejdzie stacja Miasteczko Śląskie Wąskotorowe. Pojawić się mają: trzy tory stacyjne i dwa wyciągowe, dwa perony, wiaty, miejsce do obrządzania parowozów, żuraw do wodowania parowozu, oraz budynek socjalny dla drużyn trakcyjnych. Planuje się także zamontowanie semafora kształtowego.

- Świetna wiadomość, zarówno dla nas jak i setek turystów co roku korzystających z naszej wąskotorówki. Biorąc pod uwagę, że planujemy za jakiś czas przebudowę stacji wąskotorowej w Bytomiu, będziemy mieli wreszcie początek jak i koniec linii na europejskim poziomie - cieszą się przedstawiciele Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Dzięki przebudowie możliwe będzie uruchomienie większej liczby kursów wąskotorówki, co z pewnością ucieszy wielu turystów.

- Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić ofertę, zamierzamy wprowadzić również obiegi pociągów prowadzonych trakcją parową. Będzie to możliwe dzięki większej ilości torów w Miasteczku Śląskim, gdzie po przyjeździe, bez problemu i konieczności dodatkowego manewrowania, obrządzimy parowóz - zapowiadają przedstawiciele SGKW.
Tarnowskie Góry wąskotorówka

Może Cię zainteresować:

Wąskotorówka rozpoczyna sezon wakacyjny. Sprawdź rozkład jazdy, bilety i trasę

Autor: Urszula Gołkowska

24/06/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon