Czas na rowerową przygodę w Leśnym Zakątku Śląska. Kalety zapraszają miłośników dwóch kółek

Sezon letni trwa w najlepsze. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji, by wyciągnąć swój pojazd z garażu i szukacie ciekawego miejsca na przejażdżkę - Kalety świetnie się do tego nadadzą. Co warto zobaczyć w tym leśnym mieście?

Na rower i do Kalet

Leśny Zakątek Śląska nieraz wskazywany był jako przestrzeń przyjazna cyklistom. I to nie bez powodu. Kalety zadbały o dobrą infrastrukturę rowerową. Dużą zaletą miasta jest jego położenie w lesie. Mniej zaawansowani kierowcy czy rodziny z dziećmi mogą spokojnie przemierzać ścieżki z dala od ruchliwych tras. Jedną z propozycji może być poprowadzona w powiecie tarnogórskim Leśno Rajza. Przecina ona Miasteczko Śląskie, Nowe Chechło, Kalety, Mikołeskę, Tworóg, Koty, docierając pod sam Koszęcin. Trasa zatacza koło, więc można spokojnie wystartować i zakończyć podróż w tym samym miejscu. Na turystów czekają malownicze łąki, spokojne lasy i inne przyrodnicze atrakcje.

Ścieżki rowerowe to jednak nie wszystko. Zmęczeni turyści mogą zatrzymać się i odpocząć przy jednej z leśnych stanic. Co to takiego? Na terenie Kalet rozmieszczono drewniane wiaty dla rowerzystów. Infrastruktura jest zadaszona, więc chroni przed letnim słońcem. Stanica w dzielnicy Truszczyca znajduje się przy ulicy Dębowej. Przy tej samej drodze można odwiedzić także aleję zabytkowych dębów czy ścieżkę przyrodniczą.

Stanica Donnersmarcka została zbudowana w większej odległości od zabudowań. By do niej dotrzeć, trzeba zjechać z ul. ks. Rogowskiego za leśniczówką. Obok stanicy znajdziemy jedną z większych atrakcji Kalet - wiekowy Cis Donnersmarcka.

UM Kalety

Kolejny punkt na rowerowej mapie to Stanica Myśliwska. Może spodobać się zwłaszcza młodszym gościom. Nieopodal postoju powstała ścieżka dydaktyczna z dużymi drewnianymi figurami zwierząt. Dojazd do stanicy także rozpoczyna się na ul. ks. Rogowskiego. Skręcić należy przed torami kolejowymi.

UM Kalety

Najnowszą stanicą jest wiata w dzielnicy Zielona przy Garbatym Mostku nad Małą Panwią. Można do niej dotrzeć jadąc ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną od strony Zalewu Zielona. Druga trasa prowadzi od Kolonii Woźnickiej.

Kalety zadbały także o to, by rowerzyście mieli szansę na szybką naprawę sprzętu w razie awarii. Specjalne stacje samoobsługowe znajdziemy przy Stanicy Myśliwskiej oraz Donnersmarcka, w parku w Jędrysku czy w Zielonej obok drewnianego kuźnika.

- Miłośników dwóch kółek zapraszamy w weekend na rowerowe przejażdżki po Leśnym Zakątka Śląska. Zachęcamy do odwiedzenia naszych stanic rowerowych, szczególnie naszej najnowszej stanicy Garbaty Mostek w Zielonej, a także ścieżek dydaktycznych: z pomnikiem przyrody – Cisem Donnersmarcka oraz ścieżki ze zwierzętami leśnymi przy Stanicy Myśliwskiej - zachęcają przedstawiciele miasta.
Pasieka edukacyjna w Kaletach

Może Cię zainteresować:

Pszczelarska przygoda w Kaletach. Swoje drzwi dla turystów otwiera pasieka edukacyjna

Autor: Urszula Gołkowska

02/06/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon