Damskie Rajzy po Bytomiu i Tarnowskich Górach. Poznaj historie pisane przez kobiety

Stowarzyszenie Wrazidlok zaprasza na kolejne wycieczki po górnośląskich miastach. Tym razem spacery odbędą się śladami cesarzowej, świętej, wyjątkowej księgowej i innych postaci, które zostawiły po sobie ślad w Tarnowskich Górach i Bytomiu.

Narodowe Archiwum Cyfrowe
Tarnowskie Góry 2022 dzień kobiet

Dzień Kobiet 2022 w historycznej odsłonie

Sporą popularnością cieszą się wycieczki organizowane przez lokalnych przewodników ze Stowarzyszenia Wrazidlok. Choć do Dnia Kobiet pozostało jeszcze trochę czasu, członkowie organizacji zapraszają na kolejne tematyczne wydarzenia, jakie odbędą się już w ten weekend.

"Zdumiewające Bytomianki"

W sobotę, 5 marca, uczestnicy spaceru poznają postacie kobiece związane z tym miastem. Ich historie przybliżą: Kataryna Grosz-Pochala, Ewa Ochman oraz dr Łukasz Zimnoch. Jakie historie czekają na gości?

- Na Dzień Kobiet zapraszamy na Rajzę po Bytomiu - opowiemy kilka historii o niezwykłych Ślązaczkach: ikonicznych Blance de Paivie, Matce Ewie, ale będzie także okazja wydobyć z mroków zapomnienia inne ciekawe postaci - zapowiadają organizatorzy.

Zbiórka na Placu Klasztornym o godzinie 9:55. Nie trzeba się wcześniej zapisywać. Sugerowana cegiełka dla Stowarzyszenia Wrazidlok - 10 zł.

"Niezwykłe Kobiety w Tarnowskich Górach"

Niedziela, 6 marca, będzie już należeć do Miasta Gwarków. Będziemy mogli wysłuchać opowieści Łukasza Robaka oraz znanej wielu tarnogórzanom Teresy Szydłowskiej.

- Podczas spaceru dowiecie się o Magdalenie, żonie sławnego burmistrza, o związku pani Goske ze św. Anną, o cesarzowej Eleonorze Gonzaga, która na ślub córki jechała, o królowej Marii Kazimierze d’Arquien, o świętej Barbarze, patronce górników i o księgowej Marii, która wspaniale gotuje - zapraszają organizatorzy.

Zbiórka w Kościele Zbawiciela przy Rynku o godzinie 13:30. Nie trzeba się wcześniej zapisywać. Sugerowana cegiełka dla Stowarzyszenia Wrazidlok - 10 zł.

W ten weekend nie zabraknie oczywiście możliwości zwiedzenia Pałacu Kawalera oraz Parku w Świerklańcu. W ramach cotygodniowych wycieczek po dawnych posiadłościach Donnersmarcków oprowadzają członkowie grupy. Więcej informacji w artykule: "Rajzy po Parku w Świerklańcu zostają na sezon zimowy. Jak wziąć w nich udział?".

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry wydarzenia lipiec 2022

Weekend 22-24.07 w Tarnowskich Górach i okolicach

Świerklaniec wydarzenia

Świerklaniec zaprasza na majowe wydarzenia

Tarnowskie Góry 2022 01 05 T100720 603

"Matrix", "Księżniczka Czardasza" i Tarnogórska Orkiestra

Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach - morsowanie

Podziemna sztafeta w Tarnowskich Górach

Tarnowskie Góry 2021 Mikołajki

Mikołaj w powiecie tarnogórskim. Gdzie można go spotkać?

Tarnowskie Góry - Iwona Pavlović i konkurs tańca

Mistrzostwa Polski i Iwona Pavlović w Tarnowskich Górach

Projekt bez tytułu 2021 09 21 T205543 476

Z Tarnowskich Gór na słoneczną Kubę