Dni Dziedzictwa, prawdziwy hrabia i specjały kuchni dworskiej. Nakło Śląskie zaprasza

Już w najbliższą sobotę, 18 września, w gminie Świerklaniec sporo się wydarzy. Pałac w Nakle dołączył do Europejskich Dni Dziedzictwa. Zobacz, co będzie się tam działo.

Pałac w Nakle Śląskim - Europejskie Dni Dziedzictwa

"Pałacowe smaki"

Od godziny 11:00 w Centrum Kultury Śląskiej (ul. Parkowa 1, Nakło Śląskie) na gości czekać będą rozmaite atrakcje. Zainteresowani zwiedzą zabytkowy pałac. Zobaczą tam między innymi wystawę "Schaffgotschowie. Potomkowie Piastów, spadkobiercy śląskiego Kopciuszka".

Jeszcze większe zainteresowanie budzi jednak atrakcja kulinarna.

- Można będzie spróbować specjałów kuchni dworskiej, przygotowanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa według oryginalnych przepisów. Koło Rękodzieła w Orzechu przygotuje m.in. tłuczeńce, szmur, Placek Trzech Króli oraz pewne danie z kuchni pałacu świerklanieckich Donnersmarcków. Skosztujemy – przy kawie – także pysznych ciasteczek Rancza Proboszczowice - zapraszają organizatorzy.

Na bezpłatną degustację będzie można się udać do godziny 18:00.

Widowisko światło - dźwięk w Świerklańcu. Historia miłości Blanki i Guida

Popołudnie z hrabią

Tego samego dnia odbędzie się również finał VIII edycji "Szlacheckiego weekendu". Swoją obecność na wydarzeniu zapowiedział Hans Ulrich Schaffgotsch. Spotkanie z hrabią odbędzie się o godzinie 17:00. Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert w wykonaniu Agnieszki Wiśniewskiej-Rak (śpiew) i Mateusza Meisnera (fortepian).

Europejskie Dni Dziedzictwa 2021

Co roku we wrześniu odbywa się cyk wydarzeń w ramach EDD. Zabytki, które biorą udział w akcji, turyści mogą zwiedzić bezpłatnie. Organizowane są też liczne warsztaty, pokazy i prelekcje.

- Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego - opowiadają pomysłodawcy przedsięwzięcia.

W tym roku do akcji przyłączył się wspomniany pałac w Nakle Śląskim, a także Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie. Instytucja oferowała dwa bezpłatne oprowadzanie po wystawach. Niestety wolne miejsca zniknęły szybko niczym wypiekane tam świeże bułeczki.

Steampunkowa parada i bębny - Industriada 2021 w Zabytkowej Kopalni Srebra!

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon