Dorota Pomykała otrzymała "polskiego Oscara". Nagrodę przyznano jej za najlepszą rolę kobiecą

Tegoroczne „polskie Oscary” zostały rozdane. Polska Akademia Filmowa uhonorowała 18. laureatów. Najwięcej nagród przyznano filmowi „IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Natomiast wyróżnienie za najlepszą główną rolę kobiecą przyznano Dorocie Pomykale za film "Kobieta na dachu".

Teodor Klepczyński
Dorota Pomykała z nagrodą Orła

W poniedziałek, 6 marca przyznano najważniejsze Polskie Nagrody Filmowe. Nominacje zostały ogłoszone podczas konferencji prasowej, która odbyła się 8 lutego. W tym roku nagrody przyznawano w 18 kategoriach. To odkrycie roku, najlepsza drugoplanowa rola kobieca, najlepsza drugoplanowa rola męska, najlepszy dźwięk, najlepszy film dokumentalny, najlepsza charakteryzacja, najlepszy film europejski, najlepsze kostiumy, najlepsza scenografia, najlepszy montaż, najlepszy filmowy serial fabularny, najlepsza muzyka, najlepsze zdjęcia, najlepsza główna rola męska, najlepsza główna rola kobieca, najlepszy scenariusz, najlepsza reżyseria oraz najlepszy film.

Dorota Pomykała nagrodzona za Najlepszą Rolę Kobiecą

W kategorii najlepsza główna rola kobieca nominowanych było pięć aktorek: Katarzyna Figura - "Chrzciny", Agnieszka Grochowska - "Fu*king Bornholm", Sandra Drzymalska - "Io", Dorota Pomykała - "Kobieta na dachu", Małgorzata Gorol - "Śubuk".

W drodze głosowania jury postanowiło nagrodzić pochodzącą ze Świerklańca 66-letnią aktorkę - Dorotę Pomykałę. Znaną m.in. z ról w filmach i serialach: "BrzydUla", "Senność", "Sukienka" czy "Echo serca".

- Hurra!!! Orły pofrunęły! Jeden z nich przyleciał do mnie NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA KOBIECA.
Jeszcze raz dziękuje Akademii za uznanie. Serdecznie gratuluję wszystkim Nominowanym i Laureatom. (...) Piękny niezapomniany wieczór
- skomentowała w w mediach społecznościowych aktorka.

W filmie "Kobieta na dachu" aktorka wcieliła się w postać sześćdziesięcioletniej położnej Miry - przykładnej żony, matki i gosposi domowej, która umiejętnie ukrywa swoje emocje. Kobieta nieoczekiwanie dokonuje napadu na bank... z nożem kuchennym w ręku. Reżyserką i scenarzystką filmu jest Anna Jadowska.

Nagrody przyznano również filmom związanym ze Śląskiem

Nagród nie zabrakło także dla śląskiego środowiska filmowego. Pochodzący z Katowic Damian Kocur, za reżyserię i scenariusz do filmu „Chleb i sól”, został nagrodzony w kategorii odkrycie roku. Statuetkę wręczył mu Zbigniew Zamachowski.

– Jest mi niezmiernie miło, że nasz film został dostrzeżony przez koleżanki i kolegów polskiego filmu! Gratulacje dla wszystkich pozostałych nominowanych i nagrodzonych – skomentował swoje wyróżnienie śląski reżyser.

Natomiast nagroda w kategorii najlepszy film dokumentalny została przyznana „Lombardowi” w reżyserii Łukasza Kowalskiego. Wyróżnienie odebrali: producentka Anna Mazerant oraz sam Łukasz Kowalski. Film „Lombard” został nakręcony na Bobrku, bytomskiej dzielnicy, przy ulicy Wytrwałych. Opowiada historię próby uratowania upadającego biznesu w poprzemysłowej dzielnicy.

Najpierw myślałem, że to będzie film właśnie o przedmiotach oraz o historiach, które stoją za nimi. Szybko zorientowałem się jednak, że dużo ciekawsze, bardziej poruszające są historię ludzi, które te przedmioty przynoszą i to właśnie na klientach lombardu chciałem skupić uwagę kamery. Ale po pewnym czasie, te historie zaczęły się powtarzać. Do lombardu, najczęściej przychodzili ludzie szukający pomocy, wyrzuceni na margines społeczny. Kolejne osoby, przynosiły kolejne dramatyczne historie – powiedział, wspominając początki filmu, dla portalu Ślązag Łukasz Kowalski.

Nagrodę w kategorii najlepsze kostiumy otrzymała Dorota Roqueplo za inwencję w filmie „Brigitte Bardot cudowna”. Produkcja została wyreżyserowana przez Lecha Majewskiego (przypominamy: katowiczanina). Część scen kręcono w Pałacu Kawalera w Świerklańcu, Katowicach oraz Zabrzu.

Chleb i sól

Może Cię zainteresować:

Nagrodzony w Wenecji film "Chleb i sól", nakręcony przez Ślązaków, wchodzi do kin

Autor: Katarzyna Pachelska

25/01/2023

Brigitte bardot cudowna świerklaniec

Może Cię zainteresować:

Powiat tarnogórski w nowym filmie Lecha Majewskiego. Brigitte Bardot w Pałacu Kawalera

Autor: Urszula Gołkowska

25/10/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon