Dziady Tarnogórskie. Młodzi aktorzy wprowadzili Mickiewicza do Zabytkowej Kopalni Srebra

Uczniowie Salezjańskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego zaprezentowali jedno ze standardowych dzieł polskiego romantyzmu w zupełnie niestandardowej odsłonie. Nie dość, że z motywami Srebrnego Miasta, to jeszcze pod ziemią.

Dziady Tarnogórskie 2023

Takie rzeczy tylko w Srebrnym Mieście. Zabytkowa Kopalnia Srebra stała się przestrzenią sceniczną. To za sprawą współpracy opiekunów tego miejsca - Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz lokalnych artystów zrzeszonych w ramach Salezjańskiego Teatru Młodych. Tworzą go uczniowie oraz absolwenci SOSW. Co roku w listopadzie prezentują własną interpretację "Dziadów" Adama Mickiewicza. Tym razem mieli okazję, by przygotować przedstawienie w wyjątkowej, podziemnej scenerii.

- "Dziady Tarnogórskie" to niezwykły spektakl, który łączy romantyczną tradycję dziadów z historią naszego miasta. Scenariusz przedstawienia napisał Jan Drechsler, muzykę i efekty dźwiękowe przygotował Wojciech Plaza. Premiera widowiska miała miejsce w listopadzie roku 2022 w zabytkowym starym kościele św. Marcina w Tarnowskich Górach-Starych Tarnowicach. W tym roku – po raz pierwszy – przedstawienie zagościło w podziemiach naszego miasta - wspominają przedstawiciele SMZT.

18 i 19 listopada w Zabytkowej Kopalni Srebra można było zobaczyć efekt końcowy przygotowań. Można było, jeśli ktoś zdążył kupić bilet. Wejściówki w cenie 30 zł skończyły się bardzo szybko. Frekwencja i zainteresowanie tarnogórzan dopisały.

- W sumie odegrane zostały 4 spektakle, na które bilety rozeszły się jak ciepłe bułeczki. W teatralnym obrzędzie obok młodych aktorów wcielających się w historyczne postacie wzięła udział również publiczność, bo to do nas – współczesnych mieszkańców Tarnowskich Gór – duchy z przeszłości kierują swoje słowa, przestrogę, dobre rady. Całości dopełniły audiowizualizacje - dodają członkowie SMZT.

Spektakl wykorzystywał kilka miejsc kopalni: podszybie, komory Srebrną i Zawałową oraz wąskie chodniki. To nie pierwsza taka inicjatywa, jaka miała miejsce w tarnogórskim zabytku. Podobne przedsięwzięcie odbyło się podczas Industriady.

Industriada 2023 w Tarnowskich Górach

Może Cię zainteresować:

Człowiek Dynamit i przeprawa przez Styks. Tak wyglądała Industriada w Tarnowskich Górach

Autor: Urszula Gołkowska

19/06/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon