Dzień bez Samochodu 2021. Zobacz, kto może dziś jeździć transportem publicznym bezpłatnie

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia świętuje dziś, 22 września, finał Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Z tej okazji część mieszkańców może skorzystać z darmowych przejazdów autobusem czy tramwajem.

Tarnowskie Góry dworzec autobusowy

Dzień bez Samochodu 2021

Tydzień Mobilności to pomysł Komisji Europejskiej, który realizowany jest już od kilkunastu lat. Tradycyjnie kończy go Dzień bez Samochodu. Związek Transportu Metropolitalnego aktywnie włącza się w międzynarodową akcję.

22 września wszystkie osoby posiadające przy sobie dowód rejestracyjny swojego pojazdu będą mogły podróżować komunikacją miejską bezpłatnie. To jeszcze nie koniec atrakcji. W wybranych lokalizacjach spotkamy także przedstawicieli metropolitalnego przewoźnika. Na przykład na terenie tarnogórskiego dworca o godzinie 8:00 kawą poczęstuje nas zastępca dyrektora ZTM ds. handlowych Andrzej Stangret.

– Dla mnie to jest świetna okazja, aby porozmawiać z pasażerami oraz podziękować im – w symboliczny, sympatyczny sposób – za ich zaufanie, za to, że jeżdżą razem z nami. Zapraszam ich w tym dniu na kawę. Będzie mi szalenie miło – wraz z włodarzami miast – spotkać się, porozmawiać z naszymi mieszkańcami i napić się wspólnie kawy – mówi natomiast Małgorzata Gutowska, dyrektor ZTM, którą spotkamy w Katowicach oraz Rudzie Śląskiej.

Na koniec jeszcze akcent humorystyczny. Dziś warto przyglądać się uważniej kontrolerom biletów wsiadającym do autobusów. W jednego z nich wcieli się aktor Krzysztof Hanke - Bercik z Kabaretu "Rak".

– Wykorzystujemy humorystyczną konwencję, aby zaskoczyć i rozbawić podróżujących, którzy zdecydowali się spędzić „Dzień Bez Samochodu” z nami. Dlatego wierzę, że uda nam się wywołać wiele spontanicznych uśmiechów. Ten sympatyczny pomysł to również forma podziękowania dla tych, którzy są z nami – opowiada Małgorzata Gutowska.

Rower - komunikacja, rekreacja, turystyka. Eksperci z wizytą i prelekcjami w Tarnowskich Górach

„Pokaż się z ekologicznej strony”

ZTM zaprasza do współpracy także przedsiębiorstwa. Według przewoźnika ma to nie tylko znaczenie PR-owe. Firmy, które będą zainteresowane działaniami na rzecz ekologicznego rozwoju, mogą liczyć na benefity takie jak zniżki na zakup biletów dla swoich pracowników. Dodatkowe korzyści to zmniejszenie kosztów związanych z utrzymaniem samochodów służbowych czy opłatami parkingowymi.

– Widzimy swoją szczególną rolę w rozwoju gospodarczym regionu, a także dbałości o jego perspektywę środowiskową. Inicjujemy systemowe projekty B2B – bardzo zależy nam na nawiązaniu współpracy z regionalnymi pracodawcami tak, aby zostali naszymi partnerami w popularyzacji ekologicznej komunikacji miejskiej wśród pracowników - tłumaczy Andrzej Stangret, zastępca dyrektora ZTM ds. handlowych.
- Szczególnie teraz, w trakcie ETM, zapraszamy do rozmowy duże zakłady z naszego regionu, którym możemy zaproponować indywidualne warunki komercyjne takiej współpracy – dodaje.

Bezpłatny transport publiczny dla uczniów. Sprawdź, na jakich zasadach

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Szkoła Podstawowa nr 5 w Tarnowskich Górach, nowa pracownia przyrodnicza

Błękitna Planeta w Lasowicach. Jak wygląda nowa pracownia?

TEGIE Slow Day 2021

TEGIE Slow Day 2021, czyli finał Festiwalu Żywe Srebro 2021

Reportaż Jeżech Stond

Projekt Jeżech Stond najlepszy w całym kraju!

Plac zabaw w Starych Tarnowicach

Powstaje plac zabaw w Starych Tarnowicach

Ośrodek Jeździecki Zbrosławice

Stadniny koni na Śląsku. Gdzie nauczyć się jazdy konnej?

Parafia pw. Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Tarnowskich Górach - Opatowicach

Zmiany proboszczów i wikarych 2021

Dworzec autobusowy w Tarnowskich Górach

Kiedy bilety kupimy znów u kierowcy w autobusie?