Gliwicka 66 wirtualnie zrekonstruowała zabytek. Jak wyglądała tarnogórska synagoga? [FILM]

Lokalne stowarzyszenie zakończyło projekt pod nazwą "Opracowanie wizualizacji 3D nieistniejącej synagogi w Tarnowskich Górach". Efekty może już dziś zobaczyć każdy zainteresowany.

Synagoga w Tarnowskich Górach ożywa

Wydawało się, że zniszczony w XX wieku obiekt, który dziś byłby jednym z ważniejszych zabytków miasta, przepadł bezpowrotnie. Jednak dzięki staraniom członków Gliwickiej 66, dbających o pamięć o dawnej gminie żydowskiej i pozostałościach po niej, budynek możemy dziś oglądać wirtualnie.

W październiku stowarzyszenie otrzymało dofinasowanie w ramach konkursu "FIO Śląskie Lokalnie 2021-2023". Wysokość dotacji wyniosła 5 tysięcy złotych.

Wczoraj, 7 listopada, ukazał się efekt końcowy projektu. Wolontariusze zaprezentowali film przedstawiający wizualizację synagogi. Wirtualny model wraz z opisem poszczególnych elementów architektonicznych można także zobaczyć tutaj.

- Powstała w 1864 r. według projektu Salomona Lubowskiego, który współtworzył także projekt synagogi w Gliwicach. Obie budowle były do siebie podobne i reprezentowały styl mauretański, wówczas bardzo popularny w architekturze środkowoeuropejskich synagog. Cechowały go orientalne motywy, stosowanie łuków i kopuł, a także roślinna i geometryczna ornamentyka - opowiadają członkowie stowarzyszenia.

Obiekt został zniszczony podczas II wojny światowej. Do niedawna na jego miejscu przy ulicy Królika znajdowało się targowisko. O historii nieistniejącego już gmachu przypominał natomiast pomnik. Podczas tegorocznych robót budowlanych odkryto fundamenty synagogi. Przedstawiciele Gliwickiej 66 spotkali się z władzami miasta, by ustalić, w jaki sposób zadbać o pamięć po obiekcie. Zdecydowano się na:

  • obrys przedstawiający rzeczywiste posadowienie dawnej synagogi - wykonany z kostki kamiennej pozyskanej z rozbiórki ulicy Sobieskiego
  • mural na ścianie obok placu
  • makietę i tablicę informacyjną o historii tego miejsca

Więcej informacji na ten temat znaleźć można w artykule: "Jest plan upamiętnienia miejsca po dawnej synagodze w Tarnowskich Górach".

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Pozostałości po synagodze w Tarnowskich Górach

Pozostałości po synagodze. Decyzja konserwatora zabytków

Tarnowskie Góry Industriada

27 imprez i wydarzeń kulturalnych w Tarnowskich Górach!

Ambasador Japonii w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach

Ambasador Japonii w Tarnowskich Górach

Tarnowskie Góry, info

Podsumowanie tygodnia 29.11-05.12

Tarnowskie Góry synagoga

Tarnogórska synagoga w 3D

Projekt bez tytułu 2021 09 10 T165548 856

Zapadliska w centrum Tarnowskich Gór. Co było ich przyczyną?

Podsumowanie X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego: "To, co ważne. Mój głos w sprawie wartości"

Ogólnopolski konkurs w Boruszowicach. Znamy laureatów