Jest plan upamiętnienia miejsca po dawnej synagodze w Tarnowskich Górach

Społecznicy ze Stowarzyszenia Gliwicka 66, działającego na rzecz zabytków w Tarnowskich Górach, porozumiało się z miastem w sprawie upamiętnienia miejsca, gdzie znajdowała się synagoga, czyli Placu Synagogi. Przeczytajcie, co tam powstanie.

Burmistrz TG i przedstawiciele stowarzyszenia Gliwicka 66

We wtorek, 6 lipca 2021 r., na spotkaniu burmistrza Tarnowskich Gór Arkadiusza Czecha z przedstawicielami Stowarzyszenia Gliwicka 66, które działa na rzecz ochrony zabytków w TG, ustalono plan upamiętnienia miejsca, gdzie kiedyś stała synagoga, dzisiejszego Placu Synagogi.

- Zależy nam na symbolice tego miejsca, upamiętnieniu jego historii - mówi Anna Gołkowska-Dymarczyk, prezes organizacji Gliwicka 66.

Obecnie Plac Synagogi jest w trakcie przebudowy. Prace prowadzone są pod nadzorem konserwatora zabytków. Podczas remontu placu natrafiono na fundamenty synagogi, która istniała w latach 1864-1943 oraz drzwi, które prawdopodobnie prowadziły do kotłowni. Znaleziono też kilka ważnych artefaktów: okucia, zamki z klamkami, zwęglone drewno, stopione przez żar pożaru szkło, fragmenty okien i drzwi, części kinkietów i żyrandoli, elementy pieca, fragmenty sztukaterii elewacyjnej, a nawet tabliczkę z nazwą ulicy "Obergasse". W przeszukiwaniu terenu pomagali wolontariusze – pasjonaci, w tym m.in. członkowie Stowarzyszenia Gliwicka 66.

O sprawie pisaliśmy w czerwcu 2021 r. Pozostałości po starej synagodze. Jest decyzja Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

W trakcie spotkania ustalono, że powstaną tu:

  • obrys przedstawiający rzeczywiste posadowienie dawnej synagogi - wykonany z kostki kamiennej pozyskanej z rozbiórki ulicy Sobieskiego,
  • mural na ścianie obok placu,
  • makieta i tablica informacyjna o historii tego miejsca

Plac po przebudowie będzie pełnił różne funkcje, będzie tu można m.in. organizować mniejsze imprezy lub zwyczajnie odpocząć.

W ramach rewitalizacji posadzone zostaną nowe drzewa, postawione ławki i wybudowane dodatkowe miejsca postojowe od strony Mekony.

W 2022 roku miasto ogłosi drugi konkurs na projekt muralu. Tym razem jego lokalizacja wyznaczona została na ścianie przy Placu Synagogi.

Miejsce po Synagodze zostanie zasypanie w pierwszej kolejności piaskiem, tak by zachować pod spodem fundamenty budynku. Dla upamiętnienia dawnej synagogi wraz ze Stowarzyszeniem Gliwicka 66 przygotowany zostanie projekt tablicy, która informować będzie o historii miejsca oraz makieta przedstawiająca obiekt.


Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon