Gliwicka 66 z odnowionym ogrodzeniem. Zakończył się remont przy tarnogórskim cmentarzu żydowskim

Po wielu próbach udało się zrealizować inwestycję, która pomoże w odnowieniu zabytkowego miejsce na mapie naszego miasta. Samorządowcy rozmawiali już także o dalszych planach dotyczących tego miejsca.

Nowe ogrodzenie przy żydowskim cmentarzu

Stowarzyszenie Gliwicka 66 ma nowy powód do radości. Zakończył się pierwszy etap zadania, dzięki któremu zabytkowy cmentarz zyskał odnowiony mur. Starania o to trwały całkiem długo, niełatwo było znaleźć wykonawcę. Finalnie jednak inwestycja została zrealizowana, a jej efekt końcowy możemy już zobaczyć na własne oczy.

Wartość projektu to prawie 190 000 zł. Większość kosztów pokrył Powiat Tarnogórski. Wspomogła go Gmina Żydowska, która przekazała na ten cel dofinansowanie w wysokości 30 000 zł. W zeszłym tygodniu na cmentarzu przy ulicy Gliwickiej 66 spotkali się przedstawiciele władz samorządowych, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach oraz śląski wojewódzki konserwator zabytków.

- Omówione zostały już wykonane prace oraz możliwe dalsze prace remontowe, nie tylko ogrodzenia, ale także istniejącego budynku i alejek, które przez ostatnie kilkadziesiąt lat w ogóle nie są widoczne, a jest możliwość odtworzenia ich - wspominają urzędnicy powiatowi.

Dzięki planowanym zadaniom ma wzrosnąć bezpieczeństwo gości zabytku. Zauważalnie poprawi się także estetyka miejsca oraz jego walory kulturowe. Wybudowana niedawno w pobliżu trasa rowerowa może ułatwić dotarcie do tego historycznego punktu nowym turystom.

- Zakończył się remont ogrodzenia! Cieszy nas wykonana praca i perspektywy dalszych planów! - dodają przedstawiciele Stowarzyszenia Gliwicka 66, które dba o pamięć o tarnogórskich Żydach w naszym mieście.
Tarnowskie gory zydzi holocaust

Może Cię zainteresować:

Stowarzyszenie Gliwicka 66 upamiętni ofiary Holocaustu pochodzące z Tarnowskich Gór

Autor: Urszula Gołkowska

12/09/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon