Stowarzyszenie Gliwicka 66 upamiętni ofiary Holocaustu pochodzące z Tarnowskich Gór

Grupa z naszego miasta organizuje wydarzenie, podczas którego odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablic poświęconych dawnym żydowskim mieszkańcom. Ma to być odpowiedź na próbę wymazania pamięci o ich losie.

Gliwicka 66
Tarnowskie gory zydzi holocaust

Gliwicka 66 dla tarnogórskich Żydów

Stowarzyszenie powstało zaledwie kilka lat temu, ale przez ten czas zdążyło przeprowadzić wiele projektów i akcji mających na celu przybliżenie historii o gminie mieszkającej kiedyś w naszym mieście. Kolejną inicjatywą będzie upamiętnienie ofiar Holocaustu. W przyszły poniedziałek, 18 września, odbędzie się spotkanie, podczas którego odsłonięte zostaną tabliczki upamiętniające żydowskich tarnogórzan, którzy zginęli w tragicznym czasie II wojny światowej. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17:30 na cmentarzu przy ulicy Gliwickiej 66 w Tarnowskich Górach.

- Osoby, których nazwiska znajdą się na tablicach, zostały zamordowane w gettach, obozach zagłady, obozach koncentracyjnych lub miejscach, w których próbowały się ukrywać podczas wojny. Nie mają swoich grobów. Ich imienne upamiętnienie ma być zatem swego rodzaju odpowiedzią na nazistowski plan ich eksterminacji oraz całkowitego wymazania - stwierdzają organizatorzy spotkania.

W uroczystości wezmą udział potomkowie tarnogórskich ofiar, reprezentanci katowickiej gminy żydowskiej oraz samorządu lokalnego. Zaproszeni są także wszyscy mieszkańcy naszego miasta, którzy chcą upamiętnić i dowiedzieć się czegoś o swoich dawnych sąsiadach. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Fundacji Forum Dialogu.

Do końca miesiąca zainteresowani mogą także bezpłatnie zwiedzać cmentarz żydowski z oprowadzaniem. Przed nami jeszcze trzy "Środy na Gliwickiej": 13, 20 i 27 września. Od godziny 17:00 do 19:00 na gości będzie czekał przewodnik, który opowie o historii zabytku oraz dawnej gminy żydowskiej.

Tarnogórska synagoga

Może Cię zainteresować:

Gliwicka 66 wirtualnie zrekonstruowała zabytek. Jak wyglądała tarnogórska synagoga? [FILM]

Autor: Urszula Gołkowska

08/11/2021

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon