Gmina Zbrosławice zaprasza na ostatki z niedźwiedziem. Przygotujcie się na odwiedziny

W powiecie tarnogórskim można będzie spotkać się z tradycyjnym ostatkowym zwyczajem. Kolorowy orszak przebierańców razem z niedźwiedziem pojawi się na ulicach trzech miejscowości. Na zakończenie zaplanowano wspólne zabawy.

UG Zbrosławice
Zbroslawice ostatki

Wodzenia niedźwiedzia w gminie Zbrosławice

Można by pomyśleć, że zwyczaj ten został już dawno zapomniany. Tymczasem w niektórych miejscowościach wciąż się go praktykuje. Co wspólnego mają śląskie ostatki i leśne zwierzę?

- Wodzenie niedźwiedzia kultywowane jest obecnie zwłaszcza na Śląsku Opolskim, ale i w naszej gminie. Dawniej był to obrzęd o znaczeniu magicznym, mającym zapewnić urodzaj w nowym roku - podają urzędnicy ze Zbrosławic.

- Obecnie to zabawa integracyjna i widowisko podkreślające tożsamość lokalną. W każdej miejscowości wodzenie przebiega nieco inaczej, jednak do stałych elementów należy odwiedzanie przez korowód wszystkich domów, a na koniec wspólna zabawa połączona z symbolicznym "zabiciem" niedźwiedzia - tłumaczą.

Przedstawienie w nowszej wersji będzie można zobaczyć na ulicach Łubia i Kopienicy oraz Miedar. Korowody przejdą przez gminę w najbliższą sobotę - 10 lutego. Ich uczestnicy odwiedzą domy mieszkańców, czekając na drobny poczęstunek. Na zakończenie obchodów odbędą się wspólne imprezy. W Łubiu zabawa zacznie się o godzinie 19:30 w domu parafialnym. Wydarzenie poprowadzi zespół Albatros. Bilety kosztują 10 zł, dla osób przebranych organizatorzy zagwarantowali wstęp wolny. Z kolei w Miedarach zabawa odbędzie się w salce przy ulicy Wolności 12 o godzinie 19:00. Dostępne będą bilety w cenie 20 zł. O muzykę zadba Robert Grajek.

Walentynki 2024 tarnowskie gory

Może Cię zainteresować:

Walentynki w autobusie. Wrazidloki zapraszają na objazdową rajzę dla zakochanych

Autor: Urszula Gołkowska

30/01/2024

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon