Grüße aus Stahlhammer! Jak wyglądały Kalety na starych fotografiach i pocztówkach?

Przenieśmy się w czasie i zobaczmy Kalety z minionej epoki. Trochę się od tego czasu zmieniło...

Jak wyglądały Kalety 100 lat temu?

Dziś Leśny Zakątek Śląska kojarzymy... no właśnie, z lasami. Nic w tym dziwnego. Zajmują one aż 80% powierzchni miasta! Swój rozwój zawdzięcza ono jednak przemysłowi. Już w XIV wieku nad Małą Panwią funkcjonowały dymarki i kuźnice z czasem zastąpione przez bardziej nowoczesne obiekty przemysłu hutniczego. Ślady po industrialnej przeszłości znajdziemy nie tylko w krajobrazie, ale także na dawnych fotografiach. Do dziś zachowały się pocztówki z pozdrowieniami ze Stahlhammer (Stalowy Młot), czyli właśnie z Kalet.

Miejscowy przemysł to nie tylko hutnictwo. Wielu mieszkańców znajdowało zatrudnienie w wytwórni sztućców i guzików. Na jej miejscu w XIX wieku powstała fabryka celulozy i papieru. W tym czasie pojawił się także młyn wodny w Drutarni, dworzec kolejowy, a także nowa parafia w Jędrysku.

Przez dekady miasto bardzo się zmieniło, choć do dziś oglądać możemy niektóre pamiątki przeszłości, takie jak zabytkowe kościoły, pałac myśliwski Donnersmarcków czy dworzec PKP. Punkty te wciąż czekają na odkrycie przez turystów.

Pałac w Świerklańcu

Może Cię zainteresować:

Tak kiedyś wyglądał pałac Donnersmarcków w Świerklańcu. Mały Wersal na fotografiach

Autor: Urszula Gołkowska

02/01/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon