Gwarki 2022. Postacie z pochodu: tarnogórska loża VIP. Znasz ich wszystkich?

Turystyka w naszym mieście ma bardzo stare korzenie. Już kilkaset lat temu do Tarnowskich Gór przyjeżdżali goście z całej Europy, by podziwiać nasze cuda techniki. Wśród odwiedzających królowie, artyści i dyplomaci.

Dokument Projektu
Tarnowskie Góry pochód gwarki

Od Goethego po wysłannika sułtana

Gwarki zbliżają się wielkimi krokami. Już za kilkanaście dni obejrzymy tegoroczny pochód historyczny, więc spieszymy z przedstawieniem kolejnych postaci. Przyjrzymy się znamienitym gościom, którzy zwiedzili nasze miasto. Zwabiło ich to, co i dziś ciekawi turystów - tarnogórski przemysł. Niektóry z odwiedzających kojarzyć możemy z podręczników historii: książę Stanisław Poniatowski, arcybiskup Ignacy Krasicki, Józef Wybicki czy Julian Ursyn Niemcewicz.

Tarnowskie Góry zwiedził także znany niemiecki poeta Johann Wolfgang von Goethe. Literat zatrzymał się w zajeździe przy obecnej ul. Górniczej 7. Budynek przetrwał do dziś i nazywany jest właśnie dworkiem Goethego.

- Goethe towarzysząc księciu Karolowi Augustowi we wrześniu 1790 r. odbył podróż do Tarnowskich Gór, by zobaczyć, jak pracuje pierwsza w tym regionie maszyna parowa. Swoje wrażenia opisał w "Złotej Księdze" - tłumaczą członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Po przejęciu Śląska przez Prusy Tarnowskie Góry zwizytował Fryderyk Wilhelm II, który postanowił trochę pozwiedzać. Jako że monarsze bardzo zależało na industrialnym rozwoju swojego państwa, w planie wycieczki znalazła się huta w Strzybnicy i kopalnia "Fryderyk" koło Bobrownik. W naszym mieście był także następca tronu Fryderyk III.

Na liście gości znalazł się również car Rosji. Aleksander I zatrzymał się w roku 1820 w budynku, jaki znajdował się w centrum miasta przy rynku.

Tarnowskie Góry odwiedzili także: wysłannik sułtana Aziz-Aly, Alexander von Humboldt czy rosyjski generał Piotr Wołkoński. Wszystkie te postacie zobaczymy oczywiście w tegorocznym pochodzie.

Poznaj także historię:

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon