Gwarkowskie tradycje na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego? Jest taki pomysł

Tego, że nasze lokalne zwyczaje są wyjątkowe, unikalne i warto się nimi chwalić, tłumaczyć nikomu nie trzeba. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej chce z nimi zapoznać szersze grono zainteresowanych. W jaki sposób?

Urszula Gołkowska
Gwarki - pochód 2022

TG na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

Na liście UNESCO już jesteśmy, teraz czas na zdobycie wpisu na kolejną.

- Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej we współpracy z różnymi instytucjami i pasjonatami rozpoczyna starania o wpisanie na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego unikatowych na skalę świata górniczych tradycji kopalni kruszcowych na ziemi tarnogórskiej - tłumaczą członkowie stowarzyszenia.

O jakie dokładniej tradycje chodzi? Przedstawiciele SMZT wymieniają między innymi kult św. Barbary jako patronki górników, który rozpoczął się właśnie w Tarnowskich Górach. Do dziś 4 grudnia obchodzona jest Barbórka, ale to nie jedyne, co zostało z nami z dawnych czasów. Bergfesty, czyli górnicze święta, festyny znamy dziś np. jako Gwarki. Nie zapominajmy także, że to do naszego miasta sprowadzono pierwszą na kontynencie maszynę parową.

Każdy może pomóc

Jednym z elementów potrzebnych podczas starań o wpis na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego są konsultacje społeczne. W związku z tym SMZT zaprasza wszystkich zainteresowanych na otwarte spotkanie. Odbędzie się ono w najbliższą sobotę, 19 listopada, w sali kinowej Zabytkowej Kopalni Srebra przy ul. Szczęść Boże 81 w Tarnowskich Górach.

Plan spotkania

  • 10:00–10:30 – wprowadzenie – czyli czym jest niematerialne dziedzictwo kulturowe oraz Krajowy inwentarz ,,żywego’’ dziedzictwa? - Agata Mucha - Koordynator ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, Pracownia Terenowa NID w Katowicach
  • 10:30–11:00 – omówienie charakteru i historii kultu św. Barbary oraz uroczystości barbórkowych - przedstawiciel SMZT
  • 11:00–11:30 – dyskusja, pytania, wybór przedstawiciela depozytariuszy
  • 11:30–12:30 – debata oraz wypracowanie roboczej struktury wniosku
Barbórka w środku lata 2022

Może Cię zainteresować:

Barbórka w środku lata 2022. Jak w tym roku bawili się tarnogórzanie? [GALERIA]

Autor: Urszula Gołkowska

18/07/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon