GZM świętuje w Tarnowskich Górach. Śniadanie na hałdzie popłuczkowej, zwiedzanie szlaków UNESCO

Najbliższy weekend zapowiada się bardzo ciekawie. Na terenie całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii odbędą się warsztaty, wycieczki czy gra miejska. Co gościom i mieszkańcom zaproponują Tarnowskie Góry?

Tarnowskie Góry święto metropolii 2022

GZM świętuje w turystycznym stylu

Od powstania Metropolii mija w tym roku pięć lat. To dobry moment na bliższe poznanie nie tylko swojej gminy, ale także sąsiednich. 2 lipca w wielu miejscowościach odbędą się ciekawe wydarzenia. Różnorodnych atrakcji nie zabraknie.

- Będzie rekreacyjnie i aktywnie, romantycznie i rozważnie, czasem z przymrużeniem oka i zabawnie, a czasem bardzo serio. Będzie po naszemu. Sąsiedzi zapraszają sąsiadów, aby lepiej się poznać i wspólnie spędzić czas. Po prostu mikro, makro, Metropolia - opowiadają organizatorzy.

Na zainteresowanych czekają 94 eventy, w tym 68 mikrowypraw. Wydarzenia będą mieć miejsce na terenie 35 gmin. Cały program dostępny na stronie internetowej Kierunek GZM.

Śniadanie na hałdzie popłuczkowej

Wśród gmin zapraszających do poznawania swoich uroków nie zabraknie oczywiście Tarnowskich Gór. Świętowanie rozpocznie się w dość nieoczywistym miejscu, bo na... hałdzie popłuczkowej. Pierwsze wydarzenie - warsztaty fotograficzne - rozpoczną się tam o magicznej porze wschodu słońca. Miłośnicy pracy z aparatem na pewno będę zadowoleni.

Osoby, które jednak wolą pospać trochę dłużej, zdążą dotrzeć na kolejną część. Po godzinie 8:00 na gości czekać będzie śniadanie wraz z atrakcjami dodatkowymi:

  • spacer z botanikiem (9:00, 10:00)
  • cykl warsztatów edukacyjnych i zręcznościowych
  • zajęcia ruchowe
  • oprawa muzyczna
  • plener malarski
  • happening i performance w wykonaniu grup aktorów przebranych w stroje dawnych górników

Śladami gwarków i Dramy

To jeszcze nie koniec ciekawych propozycji. Tarnowskie Góry to oczywiście miasto górnictwa, a więc to one będzie tematem przewodnim miniwycieczek. Pierwsza z nich rozpocznie się przy Skansenie Maszyn Parowych – części kompleksu Zabytkowej Kopalni Srebra. Następnie uczestnicy wyruszą pojazdem w stronę hałdy popłuczkowej, a później - Parku Kunszt, który pełnił kluczową rolę dla ponownego rozwoju miasta, a także regionu.

Wycieczka jest bezpłatna, ale liczba miejsc ograniczona. Informacje o wejściówkach tutaj. Wyprawy rozpoczynają się o godzinach: 10:00, 12:00, 14:00, 16:00.

Trzecia propozycja to spacer Doliną Dramy. Goście przejdą malowniczą trasę rozpoczynając od Szybu Sylwester w Parku Repeckim, poprzez Szyb Ewa, Szyb Adam, a kończąc przy wylocie sztolni w okolicach ul. Pyskowickiej. Wędrówka potrwa około trzech godzin.

Wycieczka jest bezpłatna, ale liczba miejsc ograniczona. Informacje o wejściówkach tutaj. Wyprawy rozpoczynają się o godzinach: 09:00, 10:30, 12:00, 13:30, 15:00, 16:30.

Srebrny ekspres w Tarnowskich Górach

Może Cię zainteresować:

Srebrny ekspres rusza w trasę. Poznaj kolejną tarnogórską atrakcję dla małych i dużych

Autor: Urszula Gołkowska

06/05/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon