Hiszpanie w Srebrnym Mieście, czyli jak magazyn "HUB" stał się punktem międzynarodowym

Pomoc dla potrzebujących zza wschodniej granicy trwa. Włączają się w nią nie tylko tarnogórzanie. Niedawno swoją cegiełkę (a właściwie pustak) dołożyli wolontariusze z Półwyspu Iberyjskiego.

Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach
Tarnowskie Góry - powiatowy magazyn HUB

Przez Tarnowskie Góry dla Ukrainy

W naszym mieście wciąż trwają zbiórki na rzecz najbardziej potrzebujących. Podobne akcje odbywają się także w sąsiednich gminach. Chyba nikt nie spodziewał się aż tak pozytywnej odpowiedzi na apel o pomoc dla obywateli Ukrainy. Zdumienia nie kryli także wolontariusze z powiatowego magazynu "HUB", gdzie składne są dary, kiedy odwiedzili ich... Hiszpanie. Oczywiście nie sami. Przetransportowali do Polski kartony z artykułami, które zajęły aż cztery wozy, jakie zatrzymały się wczoraj, 11 marca, w centrum. Dlaczego zdecydowali się przyjechać akurat do nas?

- To przyjaciele Polaka urodzonego w Tarnowskich Górach, a mieszkającego obecnie w kraju Basków – należących do związku zawodowego ERNE baskijskiej autonomicznej policji ERTZAINTZA w Bilbao. To oni kilka dni temu postanowili zabrać i dostarczyć pomoc dla ludności ukraińskiej. Z pomocą kilku kontaktów z polskimi mieszkańcami w Hiszpanii i w Tarnowskich Górach postanowili dostarczyć ową pomoc do powiatowego magazynu Hub - tłumaczą opiekunowie punktu.

W przywiezionych paczkach znajdują się artykuły higieny, żywność, zabawki, koce, obuwie i ubrania, głównie dla dzieci. Jakie były pierwsze wrażenia zagranicznych gości?

- W Tarnowskich Górach byli pierwszy raz i po wyjściu z samochodów nie kryli wzruszenia. Po chwili jednak z uśmiechem, wspólnie z pracownikami starostwa i wolontariuszami, szybko i sprawnie wypakowano cztery busy. Naładowani pozytywną energią, po tym jak zobaczyli zaangażowanie tarnogórzan, ruszyli w dalsza drogę - opowiadają pracownicy starostwa.
- Powiatowy magazyn, od dzisiaj także międzynarodowy, spełnia swoje zadanie, a to wszystko dzięki zaangażowaniu ludzi, jak widać, z całej Europy - cieszą się.

Przewiezienie darów to nie jedyny cel dalekiej podróży naszych wczorajszych gości. Przyjechali do Polski po około dwunastu Ukraińców, którzy swój nowy dom znajdą w Hiszpanii.

Tck dla ukraińców

Może Cię zainteresować:

Tarnowskie Góry dla Ukrainy. Z czego mogą skorzystać nowi mieszkańcy naszego miasta?

Autor: Urszula Gołkowska

11/03/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon