Jak bawili się tarnogórzanie podczas "Wyborów Pięknej z Rept"? Smakowicie... [GALERIA]

W niedzielne popołudnie na rynku w naszym mieście nie brakowało atrakcji dla młodszych i starszych. Tematem przewodnim była oczywiście tarnogórska jabłoń w przeróżnych odsłonach.

"Wybory Pięknej z Rept" 2022

- Tarnowskie Góry mają srebro, ołów i cynk, mają niezwykłą historię, mają niesamowite podziemia i sztolnie, mają też tytuł UNESCO. Nie wszyscy wiedzą jednak, że mają też unikalny gatunek jabłoni - stwierdzają organizatorzy imprezy.

Wczorajsze wydarzenie miało pokazać tarnogórzanom oraz wszystkim przyjezdnym gościom, jak wyjątkowy skarb skrywa się w sadach i ogrodach. Mimo niezbyt korzystnej pogody do centrum miasta przybyło niemało osób, a atrakcji również nie brakowało.

Jabłko nie jedno ma imię

Co dokładnie czekało na uczestników imprezy? Zarówno mali, jak i więksi tarnogórzanie mogli wziąć udział w wielu warsztatach plastycznych. Na scenie przed publicznością zaprezentowały się lokalne zespoły muzyczne. W międzyczasie odbywała się gra miejska.

Z pewnością jedną z ciekawszych atrakcji był pochód, w którym udział wzięli członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także aktorzy teatru ulicznego Lufcik na korbkę. Fantastyczne elfy i driady można było później zobaczyć i zrobić sobie z nimi zdjęcie rynku.

Na głównym placu miasta swoje stoiska rozstawili także przedstawiciele poszczególnych dzielnic. Główną nagrodę zgarnęła Osada Jana i Polski Związek Działkowców, oddział w Tarnowskich Górach. Natomiast na głodnych wiedzy gości czekały prelekcje dotyczące jabłoni w kulturze. Wykłady miały miejsce w tarnogórskim muzeum.

To jeszcze nie koniec atrakcji. Wielu gości do domu nie wróciło z pustymi rękami. Na rynku odbyły się specjalne losowania. Ich zwycięzcy otrzymali - jakżeby inaczej - sadzonki Pięknej z Rept.

– Myślimy, że pierwszą edycją możemy uznać za udaną – mimo niesprzyjającej pogody pokazaliśmy, że tarnogórzanie potrafią pielęgnować swoje historie oraz cieszyć się swoim bogactwem – przyznali Arkadiusz Czech, Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry i Zbigniew Pawlak, Prezes Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
tarnowskie góry pochód
EG

Szarlotka, herbatka, a nawet... sushi z jabłkiem

Wydarzeniu towarzyszyły oczywiście akcenty kulinarne. Organizatorzy zaprosili nasze słynne tarnogórskie restauracje do udziału w konkursach na najlepszą szarlotkę i kaczkę z jabłkiem. Pierwszą konkurencję wygrało Bistro Miarki 8 Restaurant&Wine Bar, natomiast zaszczytny laur w ramach drugiej z nich przypadł lokalowi 4 Pory Roku.

Nagrodę w zawodach na najlepszy smakołyk z jabłka otrzymali przedstawiciele dzielnicy Repty Śląskie we współpracy z Piekarnią Cukiernią Dolnicki.

TG Piękna z Rept
UM Tarnowskie Góry

Uczestnicy wydarzenia mogli też wczoraj spróbować innych dań z jabłkiem w roli głównej. Tarnogórskie restauracje i stoiska serwowały między innymi: lody o smaku cynamonu przekładane jabłkową konfiturą, herbata jabłkowa, kołocz, racuchy czy tarty. Jakkolwiek wszystkie te propozycje brzmią smakowicie, najbardziej oryginalnym daniem zdaje się być... sushi z jabłkiem i cynamonem.

Warto wspomnieć, że w kulinarne szranki stanęli także młodzi kucharze z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Tarnowskich Górach. Uczniowie zaprezentowali dania własnego pomysłu, wśród których najlepszym okazało się... Zajrzyjcie do poniższego artykułu, by się o tym przekonać!

Wybory Pięknej z Rept w Tarnowskich Górach

Może Cię zainteresować:

Jabłka po tarnogórsku. Jakie dania proponują nam uczniowie "Gastronomika"? Konkurs rozstrzygnięty

Autor: Urszula Gołkowska

22/04/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon