Kacper, Melchior, Baltazar i... Jan III Sobieski. W Tarnowskich Górach mamy czterech królów w orszaku

6 stycznia na ulicach miasta można było spotkać wiele kolorowo ubranych osób. Mieszkańcy uczestniczyli w Orszaku Trzech Króli. Oprócz znanych biblijnych postaci pojawił się także dodatkowy gość, którego kojarzymy z Gwarków.

Orszak Trzech Króli 2024 w Tarnowskich Górach

W ostatnią sobotę w wielu polskich miastach odbyły się parady z okazji Uroczystości Objawienia Pańskiego. Jest ona związana z postaciami Trzech Mędrców. Według tradycji byli to Kacper, Melchior i Baltazar. Przybyli oni do Betlejem, by pokłonić się nowonarodzonemu Chrystusowi.

- Orszak Trzech Króli, jak co roku jest radosną wspólnotową propozycją świętowania Epifanii. Uroczystość Objawienia Pańskiego przypomina nam o chwili, w której Jezus objawił się całemu światu, również pogańskiemu, w osobach patrzących w gwiazdy Mędrców, którzy nazywani Królami przybywają do Betlejem, by oddać Pokłon Nowonarodzonemu - stwierdzają inicjatorzy ogólnopolskiego przedsięwzięcia.

Miało ono miejsce także w Tarnowskich Górach. 6 stycznia w centrum miasta odbył się radosny pochód, w którym nie zabrakło najmłodszych razem z całymi rodzinami. Orszak wyruszył po godzinie 12:00 z placu przy kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła. Kolędników można było zobaczyć na ulicach: Gliwickiej, ks. Lewka, Opolskiej, Sobieskiego, Piłsudskiego, Krakowskiej. Po drodze czekały na nich różne stacje z nowymi postaciami. Pochód prowadził aż na rynek, gdzie uczestnicy spotkali się ze Świętą Rodziną. Grupę prowadzili oczywiście Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę. Jednak, jak na Tarnowskie Góry przystało, nie tylko oni wyruszyli pokłonić się Dzieciątku. Do orszaku dołączyła także postać występująca również podczas Gwarków. Czwartym królem został Jan III Sobieski. Wydarzenie zakończyło się na głównym placu miasta. Z pewnością niejeden mieszkaniec czeka już na przyszłoroczną edycję wydarzenia.

VII Koncerty Wiosenne w Tarnowskich Górach 2

Może Cię zainteresować:

Kamiliańska Orkiestra zaprasza na Koncerty Świąteczno-Noworoczne. W tym roku aż trzy okazje!

Autor: Urszula Gołkowska

08/01/2024

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon