Kolejna dotacja dla śląskich szkół. Gdzie w naszym powiecie powstaną Zielone Pracownie?

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyznał dofinansowanie 70 placówkom. Są wśród nich także cztery z naszego powiatu. Będą one mogły zainwestować w nowoczesne pracowanie przyrodnicze.

Tarnowskie Góry zielona pracownia

Nowe Zielone Pracownie 2022

W ubiegłym tygodniu w Ogrodzieńcu odbyło się spotkanie podsumowujące kolejną edycję konkursu Zielona Pracownia. Wzięło w nim udział 129 szkół, z czego 70 otrzymało dofinansowanie na realizację wnioskowanego projektu. W nagrodzonych szkołach powstaną nowe pracownie na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, chemiczno-fizycznych czy geologicznych w klasach 4-8 szkół podstawowych oraz w szkołach średnich. Łączna wartość przyznanych w tym roku środków to prawie 2,8 mln zł.

- Ten konkurs organizujemy po to, aby wzrastała świadomość ekologiczna, bo edukacja od najmłodszych lat jest bardzo istotna. Im więcej postaw ekologicznych nauczymy się w młodości, tym mniej problemów ze środowiskiem będziemy mieli w późniejszych latach. To jest cel, który chcemy osiągnąć realizując program Zielonych Pracowni – wyjaśnia Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Zielona pracownia już otwarta. Jakie przyrodnicze "atrakcje" czekają tam na radzionkowskich uczniów?

Komu przypadła nagroda?

Na liście wyróżnionych placówek są także szkoły z powiatu tarnogórskiego. Dotacja trafi do:

  • SP nr 1 w Radzionkowie - Zielona Pracownia JEDYNKI
  • II LO w Tarnowskich Górach - Różnorodność biologiczna Garbu
    Tarnogórskiego
  • ZSP w Miedarach - Chcemy żyć na zielonej planecie
  • SP w Nakle Śląskim - Akademia Przygody z Przyrodą

Co już wiemy o pracowni, jaka powstanie w tarnogórskim liceum?

- Nowa pracownia biologiczna II LO ma zapewnić 35 stanowisk uczniowskich, 14 stanowisk laboratoryjnych, stanowiska będą wyposażone w nowoczesne stoliki i krzesła, mikroskopy z całym zestawem akcesoriów do doświadczeń oraz pomoce naukowe - tłumaczą przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach.
- Pracownia zostanie doposażona także w pomoce dydaktyczne m.in. w wizualizer, który umożliwi wykorzystanie podczas zajęć różnorodnych materiałów źródłowych. Za pozyskane środki Przystosowane zostaną również okna i infrastruktura elektryczna i kanalizacyjna - dodają.

Wartość projektu dotyczącego II LO im. Staszica wyniesie 49 511 zł, z czego prawie 44 000 zł kosztów zostanie pokryte z dotacji WFOŚiGW.

Podobne pracownie znajdziemy także w innych okolicznych szkołach: SP nr 5 w Tarnowskich Górach czy Szkole Mistrzostwa Sportowego w Radzionkowie.

Szkoła Podstawowa nr 5 w Tarnowskich Górach, nowa pracownia przyrodnicza

Może Cię zainteresować:

Błękitna Planeta w Lasowicach. Jak wygląda nowa pracownia dla młodych przyrodników?

Autor: Urszula Gołkowska

06/11/2021

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon