Kolejny mural w Tarnowskich Górach. Jest kopalnia, dzwonnica i gwarkowie

W naszym mieście zobaczyć można kolejną grafikę, jaka ozdobiła przestrzeń publiczną. Praca jest dziełem tarnogórskich uczennic. Jak się prezentuje?

TG mural nr 3

Jeden możemy oglądać przy parkingu po Tarmilo. Drugi powstał na garażach na Osadzie Jana. Moda na murale trwa i ma się dobrze. Niedawno w centrum miasta powstało trzecie malowidło.

Znajdziemy je przy ulicy Sienkiewicza, a dokładniej w ogródku Noclegowni dla Bezdomnych oraz Domu dla Bezdomnych Mężczyzn. Mural tworzą trzy tarnogórskie barwy: biel, żółć i czerni oraz srebrne akcenty. Znajdziemy na nim najbardziej rozpoznawalne punkt krajobrazu: Dzwonnicę Gwarków, kościół ewangelicki, Zabytkową Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga. Pod nimi ciągną się szyby i korytarze sztolni, a w nich - sami górnicy.

Za wykonanie odpowiada pięć uczennic Zespołu Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach: Aleksandra Gros, Hanna Pawlak, Marta Zyzik, Marysia Gwóźdź i Kinga Muszalik. Pracami kierowała absolwentka placówki - Daria Krzesaj.

- Malowidło jest połączeniem kilku stworzonych przez dziewczyny projektów - wyjaśnia Daria, która sama jest absolwentką "Plastyka".

W pracach pomagali także podopieczni instytucji społecznej, którzy przygotowali ścianę pod pracę artystek. Efekt można uznać za zdecydowanie sympatyczny.

Mural - zrób to sam

Moda na malowidła naścienne przyjęła się także u samych tarnogórzan. Jeden z mieszkańców Rybnej postanowił w taki właśnie sposób ozdobić swoje ogrodzenie. Na jego projekcie zagościli jednak nie gwarkowie czy motywy górnicze, ale... lokomotywa. W pracach tarnogórzanina wspierała jego wnuczka Zosia. Kto wie, może to dzieło zainspiruje kolejnych domowych twórców?

Mural w Tarnowskich Górach

Może Cię zainteresować:

Nie jeden, ale dwa murale w Tarnowskich Górach. Pochód Gwarków upiększy jedną z dzielnic

Autor: Urszula Gołkowska

16/10/2021

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnogórzanin twarzą Sii Cycling Team

Tarnogórzanin Kamil Hajda twarzą ogólnopolskiej kampanii

Tarnogórzanie sadzą drzewa 2

Młodzi tarnogórzanie sadzą młode sadzonki

Bocian ze Świerklańca

Wiosna dotarła do Świerklańca, dotarł też bocian

Certyfikaty "Bądź przyjazny" 2022

Kolejne miejsca przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami

Tarnogórzanie sadzą nowe drzewka

Nowe drzewka ozdabiają Osiedle Przyjaźń w Tarnowskich Górach

Mural tg kamiliańska orkiestra

Nowy (prawie) mural w Tarnowskich Górach

Tarnowskie Góry sowice

Tarnowskie Góry. Sowice chcą zadbać o czysty las