Nie jeden, ale dwa murale w Tarnowskich Górach. Pochód Gwarków upiększy jedną z dzielnic

W naszym mieście pojawi się jeszcze jedno malowidło nawiązujące do gwarkowskich tradycji. Prace mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

Co z muralem w centrum?

Wczoraj, 15 października, władze samorządowe poinformowały o planach sfinansowania jeszcze jednej wielkoformatowej grafiki. Przypomnijmy, że pierwsza z nich pojawi się na ścianie budynku przy ulicy Opolskiej. Na początku 2021 roku ogłoszono konkurs na najlepszy projekt. Następnie specjalnie wybrana komisja oraz sami mieszkańcy wybierali najładniejszą ze zgłoszonych prac. Zwycięzcą okazał się Łukasz Zasadni. Jego pracę zobaczyć można w artykule: "Mural wybrany. Czyja grafika pojawi się w Tarnowskich Górach?".

- Już niebawem wspólnota mieszkaniowa przystąpi do docieplenia ściany budynku. Właściciele mieszkań zdecydowali się na takie rozwiązanie, gdyż położenie malowidła zablokowałoby wykonanie inwestycji na wiele lat. Wspólnota otrzymała już od Powiatowego Konserwatora Zabytków pozwolenie na prowadzenie robót i po jego uprawomocnieniu przystąpi do prac. Jednocześnie w tym momencie ruszyła procedura wydania decyzji konserwatorskiej na wykonanie muralu, która potrwa około miesiąca - tłumaczą urzędnicy.
– Z informacji, którą uzyskaliśmy od firmy zajmującej się realizacją murali wynika, że prace prowadzone będą nocą, bowiem zaplanowana tutaj technologia wymaga wyświetlenia na ścianie obrazu z rzutnika. By uzyskać odpowiednią trwałość dzieła – temperatury nocne nie mogą spaść poniżej 5 stopni. Z tego powodu przystąpimy do realizacji zadania wiosną – dodaje Piotr Korab, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta.

Nowy mural na Osadzie Jana

We wspomnianym konkursie brała także udział inna artystka - Kamila Loskot. Co prawda jej praca nie zdobyła pierwszego miejsca, ale podbiła serca wielu mieszkańców. Dla nich oraz wszystkich zainteresowanych projektami twórczyni mamy dobrą wiadomość: jej projekt zaistnieje w przestrzeni miejskiej.

Grafika przedstawiająca długi pochód gwarkowski zagości na garażach na Osadzie Jana. Będzie mieć długość aż 84 metrów. Znajdziemy na niej tak charakterystyczne postacie jak Jan III Sobieski, Marysieńka, przedstawiciel Gwarka Kurkowego czy Sedlaczek. Inicjatorami pomalowania garaży są członkowie Rady Dzielnicy Osada Jana. Zadanie sfinansuje Miasto Tarnowskie Góry.

Do trzech razy sztuka?

Przypomnijmy, że maju tego roku padła propozycja, by tarnogórską grafiką pokryć jeszcze jeden z obiektów w śródmieściu, a mianowicie ścianę budynku stojącego obok Urzędu Miasta przy ul. Sienkiewicza. Projekt muralu jest już gotowy. Przedstawia on maszynę parową, która miała istotny wpływa na historię i rozwój naszego Tarnowskich Gór. Kilka lat temu podejmowano już starania, by zrealizować artystyczny projekt, jednak próby nie powiodły się. Być może obecnie, gdy temat stał się głośny, a mieszkańcy coraz częściej mówią o potrzebie promocji miasta, uda się urzeczywistnić te plany?

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon