Krok w sprawie Zakładów Chemicznych w Tarnowskich Górach. Jest umowa ze Starostwem Powiatowym

Ostatni tydzień przyniósł kolejną wiadomość dotyczącą prac na zdegradowanych terenach naszego miasta. Ratusz podpisał akt notarialny ze Starostwem. Co to zmienia dla rozwoju dalszych działań?

UM Tarnowskie Góry
Zaklady chemiczne tarnowskie gory

Tarnowskie Góry przejmą teren Zakładów Chemicznych

Od początku roku obserwujemy kolejne spotkania mające na celu przyspieszenie rozwiązania problemu niebezpiecznych pozostałości po dawnych terenach przemysłowych. Udało się już osiągnąć porozumienie w tej kwestii z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Katowicach. Instytucja będzie współpracować z miastem. Niedawno stosowne dokumenty podpisali także burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech oraz starosta powiatu tarnogórskiego Krystyna Kosmala. W czwartek, 28 marca, został zawarty akt notarialny – wstępna umowa darowizny terenów Skarbu Państwa. Dzięki temu od 1 lipca miasto stanie się właścicielem prawie 60 hektarów zdegradowanych terenów. Umożliwia to dalsze prace w celu przywrócenia ich do użytku.

- W końcu w zeszłym roku weszła w życie ustawa o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych. Pracowało nad nią również nasze miasto. Zgodnie z nią to gmina odpowiada za usunięcie odpadów - tłumaczą urzędnicy miejscy.
- Odpady leżą jednak na trenach prywatnych i Skarbu Państwa. Miasto musiało zdobyć prawo do pracy na nich. Potrzebna była decyzja wojewody, radnych miejskich (obie zapadły jesienią zeszłego roku), starosty (akt notarialny został podpisany 28 marca) - dodają.

RDOŚ pomoże przy Zakładach Chemicznych

Samorząd nie będzie musiał walczyć z problemem samodzielnie. Połączy siły z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Katowicach. Wspólnie będzie można korzystać z posiadanej już wiedzy, opracowywać potrzebną dokumentację, a także starać się o dotacje. Gmina potrzebuje zdobyć 250 milionów złotych.

Ustawa z zeszłego roku rozdziela zakres działania między RDOŚ a samorządem, jednak, aby skutecznie zrealizować działania unieszkodliwiające odpady, konieczne jest zawiązanie współpracy. Tym bardziej, że zakres naszych prac jest zbieżny. Dlatego cieszy mnie gotowość i otwartość władz miasta Tarnowskie Góry do współdziałania w tym obszarze - podkreśla Regionalna Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach Mirosława Mierczyk-Sawicka.

RDOŚ przystąpiło do pracy. Stara się pozyskać środki od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Jeśli się uda, dotacja zostanie przeznaczona na wykonanie kompleksowej oceny warunków terenów zdegradowanych oraz opracowanie projektu planu poprawy ich stanu. Więcej informacji o dalszych zamierzeniach można znaleźć w poniższym artykule.

Zaklady chemiczne tarnowskie gory

Może Cię zainteresować:

Jest porozumienie w sprawie Zakładów Chemicznych w Tarnowskich Górach. Potrzeba 250 mln zł

Autor: Urszula Gołkowska

28/02/2024

Zaklady chemiczne tarnowskie gory

Może Cię zainteresować:

Jest porozumienie w sprawie Zakładów Chemicznych w Tarnowskich Górach. Potrzeba 250 mln zł

Autor: Urszula Gołkowska

28/02/2024

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon